Sandomierskie spotkanie opłatkowe

ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 20.12.2019 15:54

W sandomierskim zamku odbyło się spotkanie opłatkowe. Życzenia mieszkańcom złożyli biskup ordynariusz i burmistrz miasta.

Sandomierskie spotkanie opłatkowe Spotkanie opłatkowe na zamku sandomierskim. ks. Grzegorz Słodkowski

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu 20 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez władze miasta. W licznym gronie zaproszonych gości był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządu powiatowego i miejskiego, ościennych gmin, przedstawiciele duchowieństwa katolickiego i prawosławnego, służb mundurowych i środowisk kombatanckich, instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy Sandomierza.

Spotkanie rozpoczęło się od bożonarodzeniowych jasełek w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 6, a następnie przekazania przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Zwracając się do zebranych, bp Nitkiewicz życzył, aby nadchodzące święta stały się okazją do doświadczenia Bożej i ludzkiej miłości. Ordynariusz sandomierski przypomniał uczestnikom spotkania o wymiarze ekumenicznym miasta, które posiada parafię prawosławną, a w przyszłym roku będzie obchodziło 450. rocznicę Zgody Sandomierskiej.

- W wystawionej przed chwilą inscenizacji dzieci przebrane za aniołów i pasterzy zachęcały nas, abyśmy poszli do Betlejem i spotkali tam małego Jezusa. Jego narodziny zmieniły całkowicie losy człowieka i dzieje świata. Jeśli zjednoczymy się z Chrystusem i między sobą, będziemy w stanie dalej kontynuować to dzieło. Dzieciątko Jezus potrzebuje wielu sióstr i braci - powiedział biskup.

Burmistrz Marcin Marzec podkreślił w życzeniach, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas na zażegnanie sporów i nieporozumień. Składając życzenia mieszkańcom miasta, wyraził nadzieję, że będzie to dla wszystkich czas radości oraz miłej atmosfery w rodzinnych domach.

Po pobłogosławieniu opłatków wszyscy zebrani odśpiewali kolędę i, łamiąc się białym chlebem, złożyli sobie bożonarodzeniowe życzenia.