Stalowa Wola. Opłatek maltański

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 18.12.2019 14:51

101 mieszkańców Stalowej Woli, w tym 29 dzieci, uczestniczyło w szóstym już opłatku maltańskim.

Stalowa Wola, Restauracja "Słoneczna". Opłatek maltański. Stalowa Wola, Restauracja "Słoneczna". Opłatek maltański.
Andrzej Capiga /Foto Gość

W tym roku w Polsce taki opłatek odbył się w 28 miastach, w tym w restauracji „Słoneczna” w Stalowej Woli.

Opłatek zorganizował  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli wraz z Zakonem Maltańskim Polska - Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.

- Opłatek Maltański to ogólnopolska, świąteczna akcja charytatywna organizowana od 2002 roku przez Zakon Maltański Polska wraz z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej, polegająca na organizacji spotkań wigilijnych dla osób potrzebujących między innymi rodzin wielodzietnych, osób samotnych i niepełnosprawnych - wyjaśniła Małgorzata Gotfryd z MOPS w Stalowej Woli.

Zakon maltański reprezentował dominikanin o. Marek Pieńkowski.

- Zakon powstał w Jerozolimie na przełomie XI i XII wieku. Na początku jego członkowie opiekowali się chorymi pielgrzymami. Szybki przekształcił się on jednak w rycerski, bo pielgrzymów trzeba było nie tylko leczyć, ale też bronić. Obecnie główną dewizą zakonu jest: troska o wiarę i służba ubogim - powiedział o. Marek.

Świąteczne życzenia uczestnikom spotkania złożył dyrektor MOPS w Stalowej Woli Piotr Pierścionek. A wśród gości maltańskiego opłatka był między innymi przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, zastępca prezydenta miasta Renata Knap oraz ks. Mieczysław Kucel, który poprowadził modlitwę.

Wszyscy uczestnicy opłatka obdarowani zostali paczkami od św. Mikołaja, a do wigilijnej wieczerzy przygrywała grupa „Pałacyk Michla”.

Honorowy patronat nad maltańskim opłatkiem sprawował ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.