Stalowa Wola. Oratorium o Męczennikach Sandomierskich

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 01.12.2019 20:20

1 grudnia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli około 150 artystów opowiedziało dzieje męczeństwa Sandomierza i ojców dominikanów, którzy zginęli podczas najazdu Tatarów w 1260 roku.

Stalowa Wola, MDK. Oratorium o Męczennikach Sandomierskich. Stalowa Wola, MDK. Oratorium o Męczennikach Sandomierskich.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Libretto pt.  „Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany”, które posłużyło do skomponowania oratorium, napisał ks. Krzysztof Lechowicz, poeta i proboszcz parafii Strzegom.

- Niezwykle trudno jest przedstawić całą historię diecezji w jednym utworze, dlatego potraktowałem to dzieło, jako spojrzenie na diecezję przez pryzmat drzewa, które rośnie, dojrzewa i nabiera kształtów. Spojrzenie to jest patrzeniem na historię przez witraż wiary i wierności ludzi, którzy wsparci łaską Boga wzrastali i tworzyli nieustannie to drzewo. Ten witraż jest uchwyceniem wielu świateł, jakie niosła historia tej ziemi rozbłyskując wieloma barwami. Na libretto złożyły się teksty pisane wierszem klasycznym, prozą oraz utwory dodatkowe, takie jak np. pieśń Salve Regina - wyjaśnił ks. Krzysztof.

Skomponowania muzyki do oratorium podjęli się kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Niecodzienny chór utworzyły zaś osoby z kilku grup działających w diecezji sandomierskiej, członkowie chóru "Voce Angeli" z Krakowa oraz Warszawskiego Chóru Papieskiego im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną zapewnili też muzycy z Orkiestry „Icon”. Partie solowe wykonali: Joanna Klin (sopran), Aleksandra Gudzio (alt), Rafał Maciejewski (tenor) i Marcin Wasilewski-Kruk (bas). W rolę narratora wcielił się natomiast Piotr Piecha.

Na zakończenie głos zabrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował wykonawcom oraz prezydentowi Stalowej Woli za to ważne dla miasta oraz diecezji wydarzenie religijne i kulturalne. Powiedział, że mając te same chrześcijańskie korzenie, należy pielęgnować pamięć o praojcach w wierze i szukać tego co łączy. Stalowowolski koncert nazwał głosem w obronie prześladowanych na całym świecie chrześcijan.

Organizatorami widowiska, które odegrane było przy pełnej widowni, byli bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski i Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.