Klerycy pośród najlepszych krwiodawców

Kl. Konrad Bąk

publikacja 24.11.2019 17:25

Prawie 21 litrów krwi oddali w minionym roku klerycy sandomierskiego seminarium. Klerycki klub "Aima" to jeden z prężniej działających w regionie.

Klerycy pośród najlepszych krwiodawców Kleryk Aleksander Zdun, otrzymał odznakę III stopnia Honorowego Dawcy Krwi. Archiwum WSD

W ramach Dni Honorowego Krwiodawstwa swoje święto obchodził Klub HDK „AIMA” działający przy Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Spotkanie odbyło się w murach seminarium, a wzięli w nim udział członkowie klubu i zaproszeni goście.

Jak podkreślał Zbigniew Majewski, prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu klerycki Klub Aima jest w czołówce, jeżeli chodzi o ilość oddawanej krwi przypadającą na jednego członka. - W rejonie działa 16 klubów w ramach PCK, ten w WSD chociaż nie należy do licznych, to jednak dość prężnych - dodał prezes.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. następnie na jednej z sal wręczono odznaki zasłużonym krwiodawcom i podziękowano za cenny dar krwi.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Rafał Kułaga powiedział, że jest dumny ze swoich kleryków, którzy oddając krew pomagają ludziom.

– Ważnym elementem w formacji seminaryjnej jest angażowanie się kleryków w niesienie pomocy innym. Oddając honorowo krew uczymy się widzieć coś więcej niż tylko swoje potrzeby. Do klubu należy 50 procent całego alumnatu. Świadczy to o dobroci i otwartości kleryków. Te cechy w życiu przyszłych kapłanów są bardzo ważne - mówił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium.

Podczas spotkania kleryk Aleksander Zdun, prezes Klubu  Aima otrzymał odznakę III stopnia honorowego dawcy krwi. Oddał w sumie 7 litrów tego cennego leku. Powiedział, że robi to z potrzeby serca.

­– Pierwszy raz spotkałem się z tą inicjatywą w seminarium, początkowo byłem niepewny a może nawet niechętny by zostać dawcą. Wierzyłem w stereotypy że to boli, trochę się tego bałem. Przełamać pomógł mi ówczesny prezes klubu kl. Łukasz. Po słowach zachęty spróbowałem, a dziś sam zachęcam innych - podkreślał kleryk Aleksander.

Klub oficjalnie powstał 19 maja 1995 roku. Choć sama idea krwiodawstwa była obecna w życiu kleryckim dużo wcześniej. Jako nazwę klerycy obrali słowo „AIMA” co z języka greckiego znaczy krew, a ta z kolei symbolizuję życie. Koło liczy 22 członków, zarówno kleryków jak i 2 księży wychowawców oraz 2 siostry zakonne. - Pomimo niewielkiej liczy kleryków udało nam się w tym roku oddać prawie 21 litrów krwi - mówił na sprawozdaniu kl. Konrad Bąk.