Diecezjalne spotkanie organistów

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 23.11.2019 18:06

Z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego, odbyło się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu diecezjalne spotkanie organistów oraz studentów Diecezjalnego Studium Organistowskiego.

Diecezjalne spotkanie organistów Koncert organowy w wykonaniu dr. Michała Dąbrowskiego. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Spotkania muzyków kościelnych odbywają się kilka razy w roku. Mają one na celu formację i kształcenie, a także integrację organistów posługujących w kościołach naszej diecezji. Szczególny wymiar mają spotkania z okazji wspomnienia liturgicznego św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej, jest to bowiem szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności za posługę muzyczną, którą pełnią organiści w czasie liturgii w ciągu całego roku liturgicznego - powiedział ks. Leszek Chamerski, diecezjalny duszpasterz organistów.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której muzycy prosili o Boże błogosławieństwo w ich posłudze i życiu rodzinnym. Po adoracji muzycy kościelni z naszej diecezji wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu dr. Michała Dąbrowskiego, profesora Akademii Muzycznej w Warszawie i Białymstoku, organisty w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po koncercie organiści wzięli udział w warsztatach muzycznych. Pierwszy pt. „Poszukiwanie piękna w akompaniamencie i liturgicznym” dotyczył praktyki gry na organach w czasie liturgii - poprowadził go dr Michał Dąbrowski. Drugi warsztat pt. „Kultura śpiewu” poprowadził o. Grzegorz Doniec, dominikanin, m.in. Wykładowca w Szkole Kantorów w Krakowie. - Poprzez te warsztaty organiści rozwijali swoje umiejętności w akompaniamencie liturgicznym na organach, a także umiejętności wokalne, albowiem muzyka i śpiew poprawnie i pięknie wykonywane uczą nas wrażliwości na piękno, pomagają w oddawaniu czci Bogu i nas uświęcają - dodał ks. Chamerski.

Diecezjalne spotkanie organistów odbyło się, dzięki zaproszeniu ks. proboszcza Józefa Śmigla, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym roku zostały tu złożone 25 głosowe organy piszczałkowe.

- Osoba organisty, współtworząc muzyczną stronę sprawowanych świętych obrzędów, zajmuje w każdym kościele ważne miejsce. Poprzez dobrze przygotowaną grę na organach i śpiew liturgiczny, pomaga on wiernym jak najlepiej przeżywać liturgię. W większości wierni bardzo cenią sobie obecność organisty na Mszy św., który dodaje jej uroczystego charakteru - podkreślał ks. Chamerski.

Koncert dr. Michała Dąbrowskiego. Diecezjalne spotkanie organistów. Sandomierz, 23.11.2019 r.
Tomasz Lis