Ulanów. Partyzancka dola

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 14.11.2019 13:50

XXI Rejonowy Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej "Partyzancka dola" odbył się w Gminnym Centrum Kultury.

Ulanów, GCK. Konkurs "Partyzancka dola". Ulanów, GCK. Konkurs "Partyzancka dola".
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zaprezentowało się w nim ponad 40 solistów i 6 zespołów z powiatów stalowowolskiego i niżańskiego.

Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: pierwsza - klasy od 4 do 6, druga - klasy od 7 do 8, i trzecia - uczniowie szkół średnich. Mogli wykonać tylko jeden utwór.  

- Celem konkursu jest przede wszystkim krzewienie wśród młodych ludzi polskiej kultury, patriotyzmu, najnowszej historii, szczególniej tej związanej z odzyskaniem niepodległości i II wojną światową. By pamiętali, że za wolność, którą mamy ginęli kiedyś żołnierze - podkreślił Dariusz Banaś, dyrektor GCK w Ulanowie.

Jury przewodniczyła Katarzyna Karaś, akompaniator i wokalista, pracująca na co dzień z dziećmi w KDK „Arka” w Racławicach.

- Oprócz walorów głosowych, ocenimy też dobór repertuaru zarówno do tematyki konkursu jaki i walorów głosowych oraz wieku wykonawców. Ważna jest także interpretacja tekstów. Są to zazwyczaj trudne do zaśpiewania piosenki. Trzeba jeszcze dodać, że poziom ulanowskiego konkursu co roku jest bardzo wysoki. Jest to gmina, która, od kiedy pamiętam, była zawsze kolebką piosenki dziecięcej i młodzieżowej - zapewniła przewodnicząca.

Podczas kilkugodzinnego konkursu oglądaliśmy występy indywidualne, duety, zespoły wokalne i instrumentalne. Zabrzmiały najbardziej znane utwory kojarzące się wszystkim z miłością do kraju i czasami wojny, w różnych aranżacjach, a także piękne, współczesne piosenki.

Decyzją jury, w grupie uczestników z klas od 4 do 6, wygrała Amelia Dąbek przed Oliwią Sarnikowską i Weroniką Fedan. Antonia Kłosowska, Aleksandra Walczyk i Lena Sekulska najlepiej zaprezentowały się wśród solistów z klas od 7 do 8. W najstarszej grupie, uczniowie szkół średnich, największe uznanie jurorów zyskali: Natalia Siek, Zespół RCEZ z Niska i Oliwia Kobylarz.

 Na uczestników konkursu czekały pączki, gorący napój, pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 24 listopada br.).