Malowany światłem

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 10.11.2019 19:35

Paweł Matyka tym razem uwiecznił swoim obiektywem Stary Cmentarz w Miechocinie.

Malowany światłem Wernisaż wystawy fotografii Pawła Matyki w TDK. Marta Woynarowska /Foto Gość

W Tarnobrzeskim Domu Kultury można oglądać wystawę fotografii jego autorstwa, na których uchwycił zachwycające piękno najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii, prezentującej się w odsłonach czterech pór roku.

- Nie byłem na Starym Cmentarzu przez dłuższy czas, ale kiedy pewnego dnia w drodze do pracy zaszedłem tam, zachwyciło mnie światło. Drugiego takiego miejsca z tak pięknym, niezwykłym światłem chyba nie ma w Tarnobrzegu. Było to dokładnie przed rokiem, o tej samej listopadowej porze. Trafiłem akurat na wczesny słoneczny ranek, kiedy promienie rozproszone przez mgłę kładły się na krzyżach, jakby je muskając. Wspaniały widok! - mówi P. Matyka, artysta fotograf, mieszkaniec Tarnobrzega. - Nie jest łatwą sprawą i nie zawsze się udaje uchwycić tę magię światła, ale mam nadzieję, że chociaż w jakimś małym stopniu udało mi się tego dokonać.

Zdjęcia powstawały przez kilka miesięcy, ukazując urok nekropolii o każdej porze roku - zasłanej liśćmi, pobielonej szronem, ustrojonej wczesnowiosenną zielenią i ukwieconej latem.

- Zauroczyła mnie w zdjęciach Pawła nieoczywistość kadru i wrażliwość na niego, ukazują bowiem fragmenty nagrobków, detale, nawet te trudno dostrzegalne, lub fasadę kaplicy, która sprawia wrażenie pozamaterialnej, odrealnionej. Sposób ukazania tych wszystkich artefaktów nadaje im wymiar universum. I druga rzecz, która ujmuje, to brak obecności ludzi, dzięki czemu cmentarz otaczają wyczuwalne cisza i spokój, sprzyjające refleksji i chwili zadumy - zauważa komisarz wystawy Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska z TDK.

Na wystawie zostało zaprezentowanych dwadzieścia kilka fotografii z ponad 200, jakie wykonał artysta. Ukazane są na nich, jak zwróciła uwagę E. Miśkiewicz-Zamojska, fragmenty, detale nagrobnych rzeźb, zniszczonych upływem czasu krzyży, figurek Chrystusa Ukrzyżowanego, ale także szersze plany ze słońcem przesączającym się pomiędzy nagrobkami.

Patronat nad wystawą objął Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Tarnobrzeski artysta ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, jak i poza jej granicami, m.in. w Anglii, Austrii, Francji, Holandii, państwach bałkańskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a nawet odległych Chinach. Jego zdjęcia publikowane były w czasopismach poświęconych fotografii. Jest członkiem rzeczywistym i artystą Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego, został uhonorowany tytułem Artiste FIAP, nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP.