Nie daj się czadowi

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 06.11.2019 12:34

40 czujek tlenku węgla, zakupionych przez prezydenta Tarnobrzega, trafiło do mieszkańców miasta.

Nie daj się czadowi Strażacy objaśniali jak należy prawidłowo montować czujki. Marta Woynarowska /Foto Gość

Kolejny rok z rzędu magistrat oraz komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej, przy udziale korporacji kominiarskich, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zorganizowały akcję „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.

Podczas konferencji poświęconej zapobieganiu zatruciom tlenkiem węgla, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz z komendantem miejskim PSP mł. bryg. Marianem Rogiem wręczyli mieszkańcom miasta 40 czujek czadu.

- Od wielu lat w całej Polsce, także Tarnobrzegu, w okresie jesienno-zimowym pojawia się problem tlenku węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Także niestety w naszym mieście. Dzisiaj kontynuujemy ubiegłoroczną akcję rozdawania czujek czadu, ale także informowania i edukowania, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana także w latach następnych, dopóki zagrożenie czadem będzie istnie - mówił prezydent Dariusz Bożek.

- Mamy w domach różne urządzenia dostarczające nam ciepło, dlatego pamiętajmy, że nawet najnowocześniejszy sprzęt może zawieść. Oby tak się nie stało, czego wszystkim życzę. Niemniej warto się zabezpieczyć przed potencjalnym zagrożeniem, a taką rolę doskonale spełniają czujki tlenku węgla, ratujące życie. Dlatego uznałem, że kilkadziesiąt czujników trafi do kolejnych mieszkańców Tarnobrzega.

Zaapelował do młodszego pokolenia, by pomyślało o swych seniorach - rodzicach, dziadkach - i na Mikołaja lub pod choinkę sprawili im praktyczny prezent, którym być może ocalą im życie - czujkę czadu.

Komendant PSP mł. bryg. Marian Róg poinformował, iż w mieście i powiecie strażacy wspólnie z urzędem miasta i starostwem zainicjowali akcję „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” w połowie października. W jej ramach odbywają się spotkania informacyjne w poszczególnych gminach powiatu tarnobrzeskiego, skierowane przede wszystkim do osób starszych, które mają je uczulić na wyeliminowanie potencjalnego niebezpieczeństwa pojawienia się w mieszkaniu tlenku węgla. Strażacy edukują w tym zakresie również dzieci i młodzież podczas szkolnych spotkań. Komenda współpracuje również ze spółdzielniami mieszkaniowymi, w zasobach których znajduje się sporo mieszkań wyposażonych w piecyki gazowe.

- Korzystamy również z uprzejmości księży proboszczów, prosząc ich o odczytywanie apeli informujących o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń grzewczych. W trakcie spotkań zachęcamy do zakupu i montażu czujek, które natychmiast sygnalizują wystąpienie czadu. Ponadto chciałbym dodać, iż bardzo poważnie traktujemy i natychmiast reagujemy na zgłoszenia związane z tlenkiem węgla. Jesteśmy służbą pojawiającą się jako pierwsza udzielając natychmiast stosownej pomocy - informował M. Róg.

O tym jak zapobiegać zagrożeniu pojawienia się tlenku węgla mówili przedstawiciele korporacji kominiarskich - Piotr Czepiel z Korporacji Kominiarzy Polskich oraz Marek Tykierka z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

Na zakończenie spotkania strażacy z jednostki ratowniczej udzielali praktycznych porad dotyczących prawidłowego montażu i korzystania z czujki tlenku węgla.

Miasto oprócz zakupu czujek wydało 8 tysięcy ulotek informacyjnych.