Od lat ratują najcenniejsze nagrobki

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 02.11.2019 18:46

Od ponad ćwierć wieku organizowana jest sandomierska kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na najstarszych nekropoliach miasta.

Od lat ratują najcenniejsze nagrobki Wolontariusze kwestują na cmentarzu katedralnym. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Coroczną kwestę na sandomierskich nekropoliach organizuje powstały przed 25 laty Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Każdego roku dzięki uzyskanym pieniądzom odnawiane są najcenniejsze nagrobki na cmentarzu katedralnym i świętopawelskim.

W tym roku kwesta na rzecz ratowania i restauracji kolejnych zabytkowych nagrobków na najstarszych cmentarzach Sandomierza trwa od 31 października do 3 listopada. Prowadzą ją wolontariusze ze szkół średnich, przedstawiciele władz samorządowych i różnych organizacji społecznych. Kwesta prowadzona jest na trzech sandomierskich cmentarzach - katedralnym. świętopawelskim i komunalnym.

- Młodzież naszych szkół bardzo chętnie włącza się w kwestę. Wspólnie chcemy ratować nasze dziedzictwo i pamięć o naszych przodkach, którzy spoczywają na tych cmentarzach - podkreślała Katarzyna Ossowska, kwestująca z sandomierską młodzieżą.

Katarzyna Ossowska

- Kwestujemy na odnowę najcenniejszych zabytków. Wspomagamy w ten sposób wspólne i szlachetne dzieło. Troska o stare nagrobki to swego rodzaju pomost pomiędzy tymi, którzy tutaj spoczywają, a naszym pokoleniem. To jest nasza historia, o którą trzeba wspólnie się troszczyć i dbać - podkreślała Karolina, sandomierska licealistka.

Odwiedzający cmentarze sandomierzanie chętnie włączali się w kwestę, podkreślając, że co roku widać efekty działania SKOCK, który za zebrane pieniądze odnawia zabytkowe nagrobki.

Danuta Szczygielska

- Gdyby nie ta kwesta, to wszystko by podupadło. Ci, których na to stać, ratowaliby swoje nagrobki, a reszta stałaby się ruiną - stwierdził pan Andrzej. - Te pomniki to cenne dziedzictwo. Mamy tutaj rodzinę, dlatego zależy nam na tym, aby to miejsce było zadbane. To dla nas oczywiste, że przekazujemy datki na zabytkowe nagrobki, będziemy kontynuować tę tradycję - zapewniła pani Aleksandra.

Magdalena Kamińska, która również wrzuciła pieniądze do puszki, powiedziała, że ludzie tak długo żyją w naszej pamięci, dopóki ich wspominamy, dlatego warto też dbać o symboliczne miejsca ich pamięci, jakimi są groby. Tym bardziej że na cmentarzu katedralnym są to ciekawe, wiekowe pomniki, które trzeba ocalić dla kolejnych pokoleń.

Po dwóch dniach kwestowania zebrano ponad 15 tys. zł, najwięcej na cmentarzu katedralnym - ponad 7 tys. Na cmentarzu komunalnym uzbierano prawie 3 tys. zł, a na świętopawelskim - ponad 2,7 tys. zł.

Akcja będzie kontynuowana do niedzieli 3 listopada.

W tym roku za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty, z dotacji miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz prywatnych sponsorów odrestaurowano 4 zabytkowe nagrobki.