Polacy kontra Niemcy

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 25.10.2019 16:16

Czy gry mogą uczyć, zwłaszcza patriotyzmu? Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć dzisiaj w tarnobrzeskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Polacy kontra Niemcy Kampania wrześniowa w grze. Marta Woynarowska /Foto Gość

Grom strategicznym w edukacji, przybliżającym historię i budzącym postawy patriotyczne, poświęcony był wykład Tomasza Ciacha, nauczyciela historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. hetmana Jana Tarnowskiego, który był jednym z punktów konferencji "Edukacja regionalna podstawą kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych", zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

- Dzisiejsza konferencja jest podsumowaniem projektu, realizowanego przez naszą bibliotekę oraz Stowarzyszenie Libri w ramach programu "EtnoPolska 2019". Jednym z zadań było stworzenie gry planszowej "Lasowiak", drugim zaś przedstawienie edukacji regionalnej, realizowanej przez różne jednostki, z doświadczeń i ofert, z których mogłyby skorzystać szkoły - wyjaśniała Anna Żarów, dyrektor BP. - Czasy mocno się zmieniają, zmienia się młodzież i trzeba szukać nowych metod nauczania i przekazu. Dlatego gościmy przedstawicieli wiodących muzeów w regionie - z Łańcuta, Sandomierza i Stalowej Woli, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami z zakresu edukacji regionalnej i być może zainspirowali obecnych na sali nauczycieli.

O nowych trendach w edukacji natomiast mówiły przedstawicielki PCEN - dr hab. Anna Szylar oraz Grażyna Tereszkiewicz.

Praktyczną stronę nowych metod na przykładzie gry strategicznej "Wrzesień 1939" zaprezentował Tomasz Ciach, nauczyciel historii i prezes Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych "Dragon".

- Gry strategiczne są nowym narzędziem edukacyjnym i wychowawczym, które naprawdę doskonale się sprawdza w praktyce. Niestety trudno jest dzisiaj zainteresować młodego człowieka historią, zaszczepić mu postawy patriotyczne. Cóż z tego, że uczniowie uczestniczą z obchodach świąt państwowych, lokalnych uroczystościach, skoro jest to nieco wymuszone. Pójdą na nie, wrócą do domu, włączą komputer i nawet zbytnio nie zastanowią się, w czym i z jakiej okazji uczestniczyli. Próbowaliśmy w naszej szkole zachęcać do zainteresowania historią poprzez budowanie modeli żaglowców, ale okazało się to zbyt trudne. Wreszcie zainteresowaliśmy się modelarstwem redukcyjnym wykorzystywanym w grach strategicznych i to był strzał w dziesiątkę - podkreślił  Tomasz Ciach.

- W grach tych bowiem uczniowie muszą zaangażować swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki, geografii, historii, ale także umiejętności manualne, wcześniej bowiem należy przygotować modele wykorzystywane w rozgrywkach. Muszę się pochwalić, że wśród wychowanków naszych modelarni, prowadzonych w Tarnobrzegu i Sandomierzu, mamy zawodników zdobywających laury na turniejach modelarskich i gier strategicznych.

Zaprezentowana przez T. Ciacha gra "Wrzesień 1939" dotyczy przebiegu kampanii wrześniowej i powstała specjalnie z racji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O tym, że prowadzenie działań bojowych i planowanie strategii nie jest wcale takie łatwe, przekonali się zawodnicy, którzy rozegrali pokazową partię "Września 1939". Wśród odważnych był dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Płaza.

Patronat nad konferencją objęli marszałek województwa podkarpackiego oraz podkarpacki kurator oświaty.