Dni Kultury Chrześcijańskiej

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 25.09.2019 15:35

Odbędą się od 6 do 13 października w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych, spotkań ze sztuką, koncertów muzycznych, warsztatów tematycznych i emocji sportowych. Patronat honorowy nad imprezą objął bp Krzysztof Nitkiewicz.

Dni Kultury Chrześcijańskiej Konferencja prasowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 września w sali „Michael” przy parafii pw. Świętego Michała, organizatorzy zaprezentowali szczegółowy plan Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz zaprosili do uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach i spotkaniach.

- Celem organizowanych Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej jest promowanie wartości ewangelicznych oraz prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej. Kultura chrześcijańska poprzez takie dziedziny jak: malarstwo, rzeźba, muzyka, literatura, architektura, rzemiosło pełni rolę ewangelizacyjną bo przybliża człowieka do Pana Boga, który jest Stwórcą wszelkiego piękna i dobra oraz zbliża człowieka do drugiego człowieka. Dlatego ważnym celem tych dni jest także integracja i łączenie ludzi, środowisk artystycznych i różnych instytucji wokół takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania w tym co piękne, dobre i szlachetne – podkreślał ks. prał. Jan Sarwa, dziekan dekanatu Ostrowiec Świętokrzyski.

Ks. Jan Sarwa

Następnie Ewa Jurkowska-Siwiec oraz Krystyna Anna Jurys oraz osoby odpowiedzialne za organizację wydarzenia przybliżyły zebranym zaplanowane wydarzenia oraz artystów, którzy wezmą udział w spotkaniach ze sztuką. 

- Dni Kultury Chrześcijańskiej zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza 6 października o godz. 18 w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprawę muzyczną zapewni chór parafialny „Michael”. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie usłyszymy Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą rzadkiej urody mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21 w kolegiacie odbędzie się Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową, natomiast o północy odprawiona zostanie Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Do udziału w modlitwie, ale także w wydarzeniach kulturalnych całego tygodnia zaproszeni są wszyscy wierni - nie tylko z ostrowieckich parafii - poinformowała Ewa Jurkowska-Siwiec.

Program. Dzień pierwszy.

Wszystkie wydarzenia, koncerty i warsztaty ze sztuką są otwarte dla wszystkich i wstęp na nie jest wolny. Organizatorzy zwracają się z prośbą do większych grup, które chciałyby uczestniczyć w zaplanowanych warsztatach ze sztuką bądź drużyn, które planują wziąć udział w rozgrywkach sportowych do wcześniejszego kontaktu z organizatorami lub duszpasterzami na parafiach.

Program Dni Kultury Chrześcijańskiej

Poniedziałek, 7 października:

- godz. 10.30 i 12 - w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia przy ul. Iłżeckiej 47, odbędzie się audycja słowno-muzycza dla dzieci i młodzieży: „Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki”;

- godz. 17 - w auli WSBiP zostanie wyświetlony film o kardynale Adamie Kozłowieckim „Książę Kościoła”. Po filmie zaplanowany jest panel dyskusyjny z Pawłem Zarzyckim - autorem, twórcą filmów misyjnych.

Program. Dzień drugi.

Wtorek, 8 października:

- od godz. 10 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19, będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka „Pod skrzydłami aniołów” oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej „Rodzina jutra, czyli jaka?”;

- godz. 16 - w holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: „Igłą malowane”.

- godz. 19 - w kościele pw. św. Kazimierza na os. Pułanki odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej: „Idąc do Emaus”.

Program. Dzień trzeci.

Środa, 9 października:

- godz. 18 -  w Ostrowieckim Browarze Kultury spotkanie ze sztuką chrześcijańską: poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara. Wystawa „Na obraz i podobieństwo” będzie miała oprawę muzyczną w wykonaniu muzykoterapeutów Marcina Walasa i Szymona Pochecia.

Program. Dzień czwarty.

Czwartek, 10 października

- godz. 16 - w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Wspólnej 5 odbędzie się program artystyczny w wykonaniu dzieci i zabawa dla seniorów z muzyką na żywo;

- godz. 19 - w sanktuarium NMP Saletyńskiej przy ul. Piaski odbędzie się koncert „Śpiewajmy razem na chwałę Pana” w wykonaniu chórów z naszego miasta oraz chórów parafialnych z diecezji sandomierskiej.

Program. Dzień piąty.

Piątek,11 października:

- godz. 16 - w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium popularno-naukowe. Dr Marek Świeca wygłosi wykład: „Dialog w pedagogice chrześcijańskiej”, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko wykład: „Edukacja medialna w domu i w szkole. Z czym się mierzymy? Charakterystyka najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Modelowanie zachowań: dziecko - technologie cyfrowe”;

- godz. 19 - w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert organowy „Król instrumentów - Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki” w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.

Program. Dzień szósty.

Sobota, 12 października:

- godz. 10-14 - turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” od godz. 10 do 14 w Szkole Podstawowej Nr 5 na os. Ogrody 20. Od godz. 9 do 12 - turniej ministrantów w piłce nożnej w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica;

- godz. 12-16  - młodzieżowy turniej w piłce siatkowej;

Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży.

 - godz. 14 oraz 16 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 - warsztaty wokalne dla schol parafialnych z dekanatu ostrowieckiego oraz scholi Domowego Kościoła.

- godz. 19 - w kościele św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki koncert pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów „Leonvoci” ze Lwowa.

Program na sobotę.

Niedziela, 13 października:

XIX Dzień Papieski obchodzony w tym roku pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”.

- godz. 13 - parafia św. Kazimierza, „Święty Jan Paweł II - posłaniec Miłości i Nadziei” to tytuł programu przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wystawią prace malarskie i będą recytować swoje wiersze;

- godz. 15 - w kolegiacie św. Michała modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie program pt. „Droga do świętości Świętego Jana Pawła II” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz scholi „Michałki”;

- godz. 21 - we wszystkich kościołach Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Ostatni dzień Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej - Ewa Jurkowska-Siwiec