Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy.

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 17.09.2019 11:52

Wystawę pod takim tytułem można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy. Wystawa o Jaćwingach w sandomierskim Muzeum Okręgowym. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Autorzy wystawy prezentują historię i dzieje potężnego plemiona zamieszkującego w średniowieczu tereny Suwalszczyzny oraz cenne znaleziska archeologiczne mówiące o jego kulturze i stylu życia.

Na wystawie podkreślono także udział Jaćwingów w najazdach w XIII wieku na Sandomierz, kiedy to wraz z Tatarami i Litwinami dotarli w te tereny i spustoszyli gród i okolicę.

- Ten wojowniczy lud w czasach największego rozkwitu siał postrach wśród swoich sąsiadów. Byli ludem bardzo wojowniczym i utrzymującym się z grabieżczych napadów. Walczyli także z władcami Polski, jednak ostateczną klęskę przyniosła konfrontacja z rycerzami zakony krzyżackiego, którzy sprowadzeni byli na nasze ziemie właśnie, po to, aby uporać się z tymi wojownikami - podkreśla Piotr Werens z działu archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Odkrycia archeologiczne prowadzone w Szurpiłach, gm. Jeleniewo, Skomacku Wielkim (Ostrowia), gm. Stare Juchy oraz innych miejscach potwierdziły militarny charakter kultury ludu oraz pomogły poznać jego zwyczaje i kulturę.

- Jaćwingowie we wczesnym średniowieczu nękali ziemie polskie. W XIII wieku dotarli do Sandomierza i wraz z Tatarami i Litwinami spustoszyli go. Zniszczyli zabijając mnóstwo mieszkańców Sandomierza. Książę Leszek Czarny, który jest związany z historią Sandomierza, był jednym z pogromców tego ludu. Myślę, że dla ludzi interesujących się historią regionalną czy wczesnego średniowiecza, będzie to bardzo ciekawy temat. Tym bardziej, że jaćwingowie, jak wykazują najnowsze badania powiązani są genetyczne z wojownikami skandynawskimi - mówił dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wystawa składa się z 14 plansz oraz 6 gablot z zabytkami w których eksponowane są przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wystawa będzie prezentowana do pierwszego grudnia.