60 lat stuknęło tarnobrzeskiej orkiestrze

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 15.09.2019 19:41

Diamentowy jubileusz świętowała Miejska Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu.

60 lat stuknęło tarnobrzeskiej orkiestrze Gratulacje dla wieloletniego kapelmistrza Zenona Piekarza. Katarzyna Opioła

Obchody, jak przystało na orkiestrę dętą, były huczne i muzyczne. Na urodziny zespołu przyjechały zaprzyjaźnione: Orkiestra Dęta z Nowej Dęby, Parafialna Orkiestra Dęta z Komorowa oraz mażoretki Diament z Chmielowa, poprowadzone przez Małgorzatę Gronek, która swoje pierwsze kroki artystyczne stawiała w tarnobrzeskiej orkiestrze.

Muzyków z Tarnobrzega poprowadził ich wieloletni kapelmistrz Zenon Piekarz, pracujący z nimi od 55 lat, któremu zgromadzone orkiestry zagrały, a zgromadzona publiczność zaśpiewała gromkie "Sto lat".

Z okazji jubileuszu tarnobrzescy orkiestranci - w tym Stanisław Skwara, który gra w niej nieprzerwanie od początku jej istnienia - otrzymali z rąk prezydenta miasta Dariusza Bożka pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.

- Kocham muzykę, za nią poleciałbym jak na skrzydłach wszędzie, gdzie powiodłaby mnie. To ona trzyma mnie w pionie i dobrej kondycji, pozwalającej mi jeszcze dotrzymać marszowego kroku. I tylko dla niej, mimo skończonych już 86 lat i kiepskiego połączenia, co poniedziałek przyjeżdżam ze Zbydniowa do Tarnobrzegu na próby orkiestry - zwierzył się Stanisław Skwara.

- Chcę jeszcze poprowadzić orkiestrę podczas koncertu jubileuszowego i nim zakończyć moją pracę z nią. Od dawna powinienem być na emeryturze, poza tym, nie ma co ukrywać, lata robią swoje i zdrowie już nie takie, jak dawniej. Czas na kogoś młodszego, mam nadzieję, że oddam pałeczkę w dobre ręce - mówił Zenon Piekarz tuż przed dzisiejszym jubileuszem i swe marzenie zrealizował.

60 lat stuknęło tarnobrzeskiej orkiestrze  

Początki Miejskiej Orkiestry Dętej w Tarnobrzegu sięgają roku 1959.

- Kilka miesięcy przed pierwszą uroczystą barbórką w powstającej Kopalni Siarki Piaseczno zrodziła się myśl powołania orkiestry górniczej. Dwudziestu muzyków - amatorów zwerbował Władysław Pawłowski, jej pierwszy kapelmistrz. Byli to pracownicy zakładów budujących kopalnię. Podczas akademii barbórkowej 1959 r. hymn górniczy po raz pierwszy zabrzmiał w wykonaniu własnej orkiestry, nazwanej później Zakładową Orkiestrą Dętą Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki "Siarkopol".

W jej pierwszym składzie znaleźli się: Leszek Bała, Stefan Białkowski, Marian Cygan, Stanisław Denkowski, Karol Jańczy, Jan Jońca, Czesław Kopciowski, Józef Kroker, Henryk Łukaszewicz, Stefan Olszewski, Władysław Ostrowski, Jan Pawłowski, Henryk Miechociński, Leszek Przybysz, Stanisław Skwara, Józef Sulicki, Aleksander Wawrzkiewicz, Józef Wodecki, Mieczysław Żak, Władysław Żurek i Jan Żyła. Dlaczego wymieniłem ich nazwiska? By w ten symboliczny sposób przywołać tych, bez których orkiestra nie zaistniałaby, ale także chciałem oddać im należną pamięć - mówi Wiesław Niziołek, prezes Miejskiej Orkiestry Dętej.

Przez kilka lat próby odbywały się w baraku na terenie kopalni. Później w Tapimie, Młodzieżowym Domu Kultury, a obecnie w jednej z sal Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W związku z likwidacją zagłębia siarkowego w roku 2002 zespół zmienił nazwę na Miejska Orkiestra Dęta, rozpoczynając swą działalność przy Tarnobrzeskim Domu Kultury. Jej kapelmistrzami byli: Władysław Pawłowski, Michał Paruch, Mieczysław Jakubowski oraz Zenon Piekarz.

Orkiestra, z racji bogatego repertuaru, uświetnia najważniejsze uroczystości miejskie i religijne. Koncertuje na wielu przeglądach. Wielokrotnie występowała poza granicami Polski, m.in. we Francji, Czechach, Niemczech oraz Rosji.

Brała także udział w ogólnopolskich przeglądach, zdobywając liczne nagrody.

Więcej o Miejskiej Orkiestrze Dętej w numerze 38 (na 22 września) "Gościa Niedzielnego".