Tarnobrzeg. Uskrzydlający mural

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 31.08.2019 15:58

Na elewacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstał mural z przesłaniem.

Tarnobrzeg. Uskrzydlający mural Mural niemal gotowy. Katarzyna Opioła

Inicjatorem jego powstania jest Fundacja DKMS, która w ten sposób postanowiła wyróżnić kilka miast w Polsce za zaangażowanie w promocję idei przeszczepów szpiku kostnego chorym na nowotwory krwi.

- DKMS doceniła starania naszego miasta w organizowanie od prawie 20 lat akcji pozyskiwania nowych dawców szpiku kostnego lub krwiotwórczych komórek macierzystych. W tym czasie udało się w samym Tarnobrzegu zarejestrować ponad 2,5 tys. potencjalnych dawców, spośród których 14 osób stało się dawcami rzeczywistymi - informuje Piotr Błaszkiewicz, prezes rzeszowskiego koła Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Nasze starania, liczne akcje, zaangażowanie szkół oraz Urzędu Miasta - każdy z urzędujących prezydentów odnosił się do naszych przedsięwzięć z wielką aprobatą - zostały dostrzeżone i docenione. Wyrazem tego jest mural, na który z entuzjazmem zgodził się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Mural, który wykonują dwaj artyści, powstaje w ramach akcji "To #niesamowiteuczucie uratować komuś życie", zorganizowanej przez Fundację DKMS. Tarnobrzeg jest czwartym miastem w Polsce - po Katowicach, Warszawie i Wrocławiu - w którym już od dzisiaj można fotografować się na jego tle, przedstawiającym wielobarwne, rozłożyste skrzydła. - Każdy nowy zarejestrowany dawca to nowa szansa dla chorego oczekującego na swojego genetycznego bliźniaka, mogącego uratować mu życie. To takie skrzydła nadziei - tłumaczy P. Błaszkiewicz.

Mural powstał na wschodniej elewacji budynku MOSiR, doskonale widocznej od strony al. Niepodległości. - Jest umieszczony na wysokości osoby średniego wzrostu, tak, by można było się fotografować na jego tle. Do jego namalowania użyliśmy farb akrylowych na bazie emulsji. Malunek następnie pokryjemy specjalną warstwą woskową, zapewniającą większą trwałość oraz zabezpieczającą przed działaniami potencjalnych graficiarzy - wyjaśnia Paweł Chmielewski.

Tarnobrzeg. Uskrzydlający mural   Paweł Chmielewski, jeden z autorów malowidła. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Wykonanie muralu wczoraj w Katowicach zajęło nam jeden dzień. Również w Tarnobrzegu powinno wszystko pójść sprawnie - zapewnia Tomasz Todorow.

Obaj artyści mają na swoim koncie wiele podobnych realizacji, a największą z nich był mural przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, imitujący elewację zabytkowej kamienicy.

- Ciągłość projektu przewidziana jest na rok, ale nie wyklucza to absolutnie, że może on pozostać tak długo, dopóki nie ulegnie destrukcji - dodaje P. Błaszkiewicz.

Jak wyjaśnia, jego zaangażowanie się w akcje poszukiwania dawców łączy się z bezpośrednio z chorobą żony, od 2000 roku zmagającej się z przewlekłą białaczką szpikową. Wówczas wspólnie z Fundacją Urszuli Jaworskiej zorganizował dwie akcje w Tarnobrzegu. Od 2012 r. zaś, razem z Barbarą Piekutowską, nauczycielką biologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu, przeprowadził kilkanaście przedsięwzięć - Dni Dawcy Szpiku, pod różnymi hasłami: "Młodzież Tarnobrzega ratuje życie chorym na białaczkę", "Dzień Dawcy Szpiku dla Olusia i innych", "Dzień Dawcy Szpiku dla Agnieszki i innych", podczas koncertu "Lato z Radiem", w ramach ogólnokrajowej akcji "Kibice koszykówki wspólnie przeciw białaczce" oraz "#Komórkomania".