Tarnobrzeg. Wstyd się wstydzić

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 28.08.2019 15:07

Tarnobrzeski szpital rusza z bezpłatnym programem profilaktyki raka jelita grubego.

Tarnobrzeg. Wstyd się wstydzić O nowym programie dyrekcja szpitala i koordynator badań poinformowali na konferencji prasowej. Marta Woynarowska /Foto Gość

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka jelita grubego.

- Szpital podpisał z ministrem zdrowia umowę na realizację w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych projekt dotyczący badań mających za zadanie wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Będą one realizowane przez trzy lata - informował na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak.

Szczegóły programu przestawił jego koordynator w tarnobrzeskim szpitalu dr Tomasz Półgrabia, informując, iż bezpłatne badania kolonoskopowe będą realizowane już od 5 września w pracowni diagnostyki endoskopowej.

- Dlaczego warto skorzystać z nich? Otóż rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w naszym kraju. Co roku rozpoznawanych jest ok. 14 tys. nowych przypadków zachorowań. Rak jelita grubego rozwija się z łagodnych zmian, zwanych polipami i proces ten trwa najczęściej kilkanaście lat - wyjaśniał dr Półgrabia. - Dlatego wczesne wykrycie i usunięcie polipów zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych. Także wcześnie wykryty rak daje duża szansę na całkowite wyleczenie.

Program skierowany jest do czterech grup. Bez żadnych dodatkowych formalności mogą skorzystać z niego osoby w wieku 50-65 lat oraz 40-49 lat, jeśli w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo, dzieci) wystąpił choćby jeden przypadek zachorowania na raka jelita grubego. Na badania mogą się również zgłosić młodsze osoby między 20 a 49 rokiem życia, jeżeli pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha lub gdy występuje zespół polipowatości FAP, z tym, że tym ostatnim przypadku konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej.

Jak zapewnił Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa i jednocześnie lekarz anestezjolog, badania, przynajmniej połowa z nich, będą przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Ponadto pacjenci otrzymają bezpłatny preparat, mający na celu oczyszczenie jelit z resztek pokarmowych. Zachęcając zaś tarnobrzeżan i mieszkańców regionu do skorzystania z badań, przytoczył słynne już powiedzenie  prof. Eugeniusza Butruka, że „wstydem jest wstydzić się” kolonoskopii.

W tym roku z badań może skorzystać 400 osób, w następnym zaś 350.

Zapisy prowadzone są telefonicznie w sekretariacie Pracowni Diagnostyki Endoskopowej od poniedziałku do piątku pod numerem stacjonarnym 15 812 33 13 w godzinach od 10 do 14, zaś pod numerem telefonu komórkowego od 10 do 19. Można także dokonać zapisu osobiście w szpitalu.

Obecnie Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu prowadzi również bezpłatne badania mammograficzne.