Tarnobrzeg. 1000 złotych nagrody!

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 23.08.2019 12:14

Na taką nagrodę może liczyć autor najlepszego projektu gry "Lasowiak".

Tarnobrzeg. 1000 złotych nagrody! Anna Żarów prezentuje figurki do "Lasowiaka". Marta Woynarowska /Foto Gość

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu ogłosiła konkurs na grę planszową o tematyce lasowiackiej.

- Jest to nowy projekt realizowany przez naszą bibliotekę razem ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym Libri w ramach programu EtnoPolska 2019, zakładającego popularyzację materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wybór tradycji lasowiackich w naszym przypadku był niejako rzeczą naturalną. Mamy już grę o tarnobrzeskich Straszonach, dlaczego nie miałaby powstać o Lasowiakach? - pyta retorycznie Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Konkurs dotyczy wykonania projektu gry planszowej, czyli zarówno ilustracji samej planszy, kart, jeśli takowe będą przewidziane, opracowania dokładnej instrukcji, przy uwzględnieniu wykorzystania figurek, które powstają obecnie w bibliotece.

- Mamy już część figurek - Lasowiaczki, Lasowiaka, chałup, stodół, a będzie ich znacznie więcej. Powstają one w technice druku 3D i zgodnie z regulaminem muszą być uwzględnione w projekcie gry - podkreśla Anna Żarów.

Tarnobrzeg. 1000 złotych nagrody!   Figurki powstają na drukarce 3D w tarnobrzeskiej bibliotece. Marta Woynarowska /Foto Gość

Warto trochę pogłówkować, poświęcić nieco czasu, gdyż nagrody są atrakcyjne - 1000 zł dla zwycięskiego projektu i po 500 zł dla dwóch wyróżnionych. Konkurs skierowany jest do każdego, bez ograniczeń wiekowych, trzeba tylko wykazać się inwencją i pomysłowością, ale również, co istotne znajomością kultury lasowiackiej. Podpowiedzi można znaleźć na stronie Biblioteki Pedagogicznej, gdzie również zamieszczony jest szczegółowy REGULAMIN KONKURSU

Nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane podczas konferencji poświęconej edukacji regionalnej, gra bowiem pomyślana jest jako jeden z elementów jej prowadzenia i propagowania zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych.

- Uważam, że edukacja regionalna jest w procesie kształcenia niezwykle istotna. Każdy, od małego dziecka powinien poznawać historię, zwyczaje swojej małej ojczyzny, by poczuć z nią więź - zauważa dyrektor BP.

Pomocna przy opracowywaniu gry może okazać się również wystawa prac plastycznych i literackich o tematyce lasowiackiej, prezentowana w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, którą do końca sierpnia można obejrzeć w dni powszednie od godz. 8 do 15.