Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej

Renata Domka

publikacja 16.08.2019 12:22

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki ponownie wrócił z Festiwalu "Sabałowe Bajania" z nagrodami, w tym z pierwszym miejscem dla Zofii Wydro.

Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej Występ Małych Lasowiaczek Bukowińskie Centrum Kultury

W tegoroczny Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej odbywał się już po raz 53. Lasowiaczki od wielu lat biorą w nim udział i są doceniane. Nie inaczej było i tym razem.

Zofia Wydro w kategorii dla dorosłych śpiew solowy zdobyła pierwsze miejsce i została uhonorowana Dużą Spinką Góralską. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyła także Barbara Sroczyńska, a wśród dzieci wyróżniono Marysię Łukasiewicz. Z kolei w kategorii śpiewu grupowego wyróżnienie przyznano Małym Lasowiaczkom.

Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej   Zofia Wydro na scenie, jak zawsze boso. Bukowińskie Centrum Kultury

Był to drugi występ konkursowy tego zespołu  młodzieżowego, kontynuującego tradycję starszej baranowskiej grupy. Poprzednio Małe Lasowiaczki wystąpiły na festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Tutaj także otrzymały wyróżnienie, Marysia Łukasiewicz zdobyła pierwsze miejsce, a drugie Ola Solarska. Małe Lasowiaczki w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpiły w składzie: Amelia Łukasiewicz, Natalia Kułacz, Iga Pańczyk, Angelika Wiącek i Zuzanna Świstek. Ich występ przygotowała zaś Ola Solarska.

Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej   Ola Solarska śpiew ma w genach. Bukowińskie Centrum Kultury

Podczas tegorocznego Festiwalu Folkloru Polskiego 53. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, odbyło się 179 prezentacji konkursowych w 6 kategoriach: 42 gawędziarzy, 52 instrumentalistów, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych jednego starosty weselnego oraz jednej pary pytacy. Artyści ludowi przyjechali z 11 województw oraz z Chicago. Występy oceniali: dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Dorota Majerczyk - etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski - etnomuzykolog i dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy.

Wyjazd baranowskich artystów na Festiwal do Bukowiny Tatrzańskiej był możliwy dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Marka Mazura, za co Lasowiaczki serdecznie dziękują.