"Wierni Polsce" w Sandomierzu

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 15.08.2019 23:14

Sandomierz był jedną z 15 lokalizacji w Polsce, gdzie odbyły się wojskowe pikniki związane ze świętem polskiego żołnierza.

"Wierni Polsce" w Sandomierzu Piknik wojskowy w Sandomierzu. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczęły się przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego odprawiona modlitwę w intencji polskich żołnierzy i cywili poległych w działaniach wojennych poprowadził ks. Bartłomiej Krzos. W uroczystości wzięli udział: poseł Marek Kwitek, władze miasta Sandomierza, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, kombatanci i poczty sztandarowe. Przybyłe delegacje oraz mieszkańcy miasta złożyli wieńce przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów.

Podczas uroczystości nawiązywano do wydarzeń sprzed 99. lat, kiedy to 15 sierpnia 1920 r. na wschodnich rubieżach Warszawy, bohaterskie polskie oddziały odparły bolszewicką nawałę, ratując przy tym Polskę i Europę przed bolszewickim zniewoleniem. Podczas sandomierskich obchodów wręczono odznaczenia Barbarze Lisowskiej-Paterek - córce polskiego żołnierza z września 1939 roku.

W godzinach popołudniowych na bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu odbył się piknik wojskowy pod hasłem „Wierni Polsce”. Podczas pikniku żołnierze z jednostek wojskowych w Sandomierzu, Kielcach i Nisku zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt wojskowy oraz własne umiejętności. Podczas pikniku grała wojskowa orkiestra z Dęblina a odwiedzający wojskowe stoiska mieszkańcy miasta i turyści mogli skosztować wojskowej grochówki.

Koncert Orkiestry Wojskowej
Tomasz Lis

- Cieszę się, że podczas święta Wojska Polskiego tutaj w Sandomierzu możemy zaprezentować szerokiej publiczności nowoczesny sprzęt jakim dysponują okoliczne jednostki oraz zadanie jakie stawiane są żołnierzom. Jako 3. batalion radiotechniczny prezentujemy staję radiolokacyjną „Nur 15”, jest to trójwspółrzędny mobilny radar wykorzystywany w przez żołnierzy w Sandomierzu, którzy dbają o bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej w południowo-wschodniej części naszego kraju. Naszym zadaniem jest obserwacja i dbanie o bezpieczeństwo polskiego nieba w tej części kraju – mówił ppłk Paweł Czajkowski, dowódca 3. batalionu radiotechnicznego w Sandomierzu.

Na pikniku na sandomierskim bulwarze do służy w Wojsku Polskim zachęcali terytorialsi z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Wojskowe święto na sandomeirskim bulwarze wislanym
Tomasz Lis

- Naszym zadaniem jest zachęcanie i wyszukiwanie kandydatów do służby wojskowej w różnych jej wymiarach, jakie przewiduje Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziś młodzi chcą pełnić służbę wojskową, czy to jako żołnierze zawodowi, jako terytorialsi czy w narodowych siłach rezerwy. W ubiegłym roku do wojska wstąpiło około 10 tys. osób dzięki bardzo dobrej pracy i działań administracji wojskowej. Obecnie pracujemy nad naborem do 2 batalionu lekkiej piechoty do 10. ŚBOT, który ma siedzibę w Sandomierzu - poinformował płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

- Sandomierz znany jest z chlubnej historii i pięknych zabytków, ale jest także miejscem posadowienia jednostki wojskowej, która strzeże polskiego nieba. Dziś w święto polskiego żołnierza sięgamy do pięknej historii ale także patrzymy na rozwój si zbrojnych, które nie tylko zapewniają nam bezpieczeństwo, ale staja się integralną części naszego społeczeństwa. Polscy żołnierze są spadkobiercami i dziedzicami męstwa polskich żołnierzy, którzy 99. lat temu bronili Ojczyzny ale i całej Europy przez bolszewicką nawałą. Cieszę się, że właśnie Sandomierz znalazł się na mapie 15 miejsc, gdzie Wojsko Polskie prezentuje swoje współczesne wyposażenie i zachęca młodych do wstępowania w swoje szeregi – podkreślał senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.