Nisko. Zostań żołnierzem

Rafał Tracz

publikacja 12.08.2019 10:09

Przez jeden dzień każdy chętny mógł poczuć się żołnierzem

Nisko. Zostań żołnierzem Każdy chętny mógł poczuć się żołnierzem przez jeden dzień. Rafał Tracz

W ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” na terenie jednostki wojskowej 16 batalionu saperów w Nisku w sobotę grupa ponad 50 osób miała możliwość wstąpienia do wojska na jeden dzień. Tego dnia, każdy z przybyłych mógł sprawdzić na własnej skórze jak wygląda służba wojskowa.

Celem kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” jest promocja służby wojskowej i zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Głównym sposobem jej realizacji jest organizacja zajęć o charakterze okołowojskowym, skierowanych do osób pełnoletnich zainteresowanych służbą wojskową.

Osoby, które w sobotę przekroczyły bramy jednostki, wzięły udział w zajęciach obejmujących: musztrę wojskową, czynności przygotowawcze do strzelania (ładowanie magazynków, przygotowanie broni do strzelania, składanie i jej rozkładanie oraz obsługę), ścieżkę saperską, udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - ćwiczenia praktyczne, techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych, rzut granatem ćwiczebnym, zwiedzanie statycznej wystawy sprzętu wojskowego.

Ponadto zgromadzeni „ochotnicy” mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym zgromadzonym na placu taktycznym oraz odwiedzić punkty promocyjne wystawione przez niżański Batalion Lekkiej Piechoty wchodzący w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Terenowy Organ Administracji Wojskowej, gdzie udzielano informacji dotyczących warunków wstąpienia do poszczególnych formacji.

Podczas uroczystego otwarcia przybyłym i żołnierzom towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dowódcy zgromadzonych formacji wojskowych.