Gryczaki 2019

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 11.08.2019 18:55

"Gryczaki 2019" - święto kaszy - trwa w parku Misztalec w Janowie Lubelskim.

Janów Lubelski, park Misztalec. Gryczaki 2019. Janów Lubelski, park Misztalec. Gryczaki 2019.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Gryczaki to wydarzenie kulturalne o charakterze promocyjno-wystawienniczym, któremu towarzyszy kiermasz produktów regionalnych. To dwudniowe święto kaszy i liczne degustacje potraw regionalnych, w tym przede wszystkim gryczaków, jaglaków, pierogów z kaszą, babeczek, serów podsuszanych, smalcu, miodów, karpia z kopciuchy oraz nalewek, z żurawinówką na czele.

Odbywają się także liczne konkursy, na przykład konkurs kaszowych mocarzy, ubijania masła na chrzanowym liściu, na najładniejszą posesję i zagrodę, aby wymienić tylko te najbardziej popularne.

W tym roku do turnieju kaszowych mocarzy przystąpiło 5 zawodników. - Były 3 konkurencje, przy których nie tylko trzeba było się wykazać siłą, ale też techniką: układanie worków z kaszą na podest (najcięższy miał 120 kg), rzut 25-kilogramowym workiem oraz przeciąganie wozu pełnego worków z kaszą - wyjaśnia Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Centrum Kultury, organizatora Gryczaków.

Ostatecznie tegorocznym kaszowym mistrzem został Damian Batorski, który konkurs ten wygrał także 3 lata temu.

W przerwach między sportowymi konkurencjami Ewa i Waldemar Futowie pokazali, jak prawidłowo wykonać jaglaka.

Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś i Krystyna Ćwiek, przewodnicząca Rady Miejskiej, wręczyli nagrody w konkursie pt. "Z paszportem turystycznym po ziemi janowskiej". Trzeba było odwiedzić 8 miejsc (10 w wersji mobilnej konkursu) i mieć na to potwierdzenie. Na zwycięzców czekały cenne nagrody, w tym namioty i plecaki. W losowaniu szczęśliwcem okazał się Mateusz Sołtys.

Członkowie kół łowieckich "Darz Bór", "Janowskie Bory" i "Sokół" rozdawali z kolei nagrody w konkursie wiedzy łowiecko-przyrodniczej (odebrali je Oliwia Pachla, Magdalena Lis i Adrian Wojciechowski) i plastycznym (Anna Wiewióra, Lidia Szwed i Michał Szymański).

Podczas tegorocznych Gryczaków nie zabrakło też dobrej muzyki. Zaprezentowali się między innymi: zespoły Kapitol, Defis, Oleg Orkiestra, Powerplay, a gwiazdą wieczoru był Krzysztof Cugowski.

Organizatorem  tegorocznych Gryczaków był Janowski Ośrodek Kultury, a honorowy patronat sprawował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.