Niska emisja w Nisku

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 07.08.2019 19:34

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania będą montować w niżańskiej gminie.

Nisko. Osiedle domków jednorodzinnych. Nisko. Osiedle domków jednorodzinnych.
Adrian Starzomski

Dziś w Niżańskim Centrum Kultury "Sokół" w Nisku władze gminne spotkały się z mieszkańcami, aby zachęcić ich do wymiany starych kotłów na nowe, ograniczające emisję szkodliwych gazów.

- Nabór do projektu "Ograniczenie szkodliwej niskiej emisji - montaż nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania na terenie Gminy i Miasta Nisko" potrwa do 30 sierpnia. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na ekologiczne kotły spalające biomasę lub na kotły gazowe. Dotacja to nawet 85 proc wartości całej instalacji. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Planu Operacyjnego na lata 2014-2020 - wyjaśnił burmistrz gminy i miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.

Chodzi o poprawę jakości powietrza przez obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Zainstalowane zostaną 124 kotły gazowe oraz 64 na biomasę.

- Inwestycja kosztować będzie ponad 3 mln zł, z czego ok. 2,4 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wymiana kotłów zakończy się w grudniu przyszłego roku - dodał Adrian Starzomski z UGiM w Nisku.

Kolejne spotkania z mieszkańcami odbędą się jutro o godz. 16 w Nowosielcu (Dom Kultury) i o godz. 18 w Zarzeczu (Dom Kultury).