Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 04.08.2019 18:02

Festiwal odbywa się w Parku Miejskim w Nisku.

Nisko, Park Miejski. Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej. Nisko, Park Miejski. Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Podczas festiwalu odbywają się pokazy łucznictwa, prezentacje myśliwskich psów, degustacja dziczyzny i dużo muzyki.

W tym roku prezentuje się osiem łowieckich kół: z Niska, Tarnobrzega, Rudnika nad Sanem, Jeżowego, Stalowej Woli, Jastkowic, Radomyśla nad Sanem oraz najstarsze w Polsce, z Rzeszowa, Towarzystwo Myśliwych założone jeszcze w 1880 roku.

- Sztandar tego koła nazwany jest sztandarem matką. Nim witano na przykład Jana Pawła II w Polsce. Dziś też poprowadzi wszystkie sztandary na scenę -  powiedział Sławomir Lubera, myśliwy z koła „Głuszec” z Tarnobrzega.

Piknik rozpoczął się koncertem Zespołu Sygnalistów „Raróg”. Potem zaprezentowała się jeszcze Myśliwska Orkiestra „Echo Kniei” i Niżański Chór „Echo”.

Piknikowi towarzyszy między innymi wystawa edukacyjno-przyrodnicza o łowiectwie. Pisarz Jacek Komuda natomiast zaprezentował swoją książkę pt. „Na łowy. XVII wiek".

Była również degustacja potraw z dziczyzny - myśliwi przygotowali aż 500 porcji, do  tego serów krowich, ciast oraz innych tradycyjnych wyrobów przyrządzonych przez koła gospodyń z Bielińca, Bukowiny, Kłyżowa, Goliszowca i Łychowa Szlacheckiego.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Sandomierskiego" na 18 sierpnia.