Pielgrzymka Ziemi Janowskiej

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

dodane 02.08.2019 11:03

Wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka Ziemi Janowskiej.

Janów Lubelski, sanktuarium. 37. Pielgrzymka Ziemi Janowskiej. Janów Lubelski, sanktuarium. 37. Pielgrzymka Ziemi Janowskiej.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Około 200 pątników udało się na Jasną Górę, maszerując pod hasłem: "Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami".

Zanim jednak pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę, w janowskim sanktuarium w ich intencji odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył dziekan ks. Jacek Staszak, a krótkie słowo Boże do pątników skierował ks. Paweł Surowiec, kierownik janowskiej grupy.

- Jesteśmy tymi, którzy mają być zgromadzeniem świętych, żywym znakiem Kościoła na świecie. Idziemy głosić Chrystusa, niosąc Maryję w sercu. Jest to jednocześnie kolejna szansa, by coś zmienić w naszym życiu - mówił kaznodzieja.

Przejście z Janowa Lubelskiego do Częstochowy zajmie pątnikom 11 dni.  

Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Janowskiej (gromadzi bowiem ona na pątniczym szlaku nie tylko mieszkańców Janowa Lubelskiego, ale także Modliborzyc i parafii należących do tych dekanatów) sięga lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas stanowiła ona część grupy lubelskiej. Od 1992 r. pielgrzymka maszeruje już obecną trasą z w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej.

Dziś o godz. 20.30 w janowskim sanktuarium rozpocznie się duchowe pielgrzymowanie, na które zaprasza jego kustosz ks. Jacek Staszak.