Chrześcijańskie symbole

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 26.07.2019 21:51

Od 26 lipca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można oglądać nową wystawę czasową pt. "Chrześcijańskie symbole".

Stalowa Wola, Muzeum Regionalne. Chrześcijańskie symbole. Stalowa Wola, Muzeum Regionalne. Chrześcijańskie symbole.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Ekponuje prace dwóch artystów: Mikuláša Jacečko, Słowaka, i Mariusza Bajka ze Stalowej Woli.

- Obydwaj reprezentują różne dziedziny sztuki, lecz łączy ich wspólny motyw oraz przyjaźń. Jak wskazuje tytuł ekspozycji, to chrześcijańskie symbole obaj uczynili przedmiotem swej twórczości - powiedziała Marzena Tofil z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Mikuláš Jacečko, fotograf i muzealnik, uwiecznił obiektywem swojego aparatu wycinki przyrody wraz ze znajdującymi się tam śladami działalności człowieka, a szczególnie fragmentami małej i dużej architektury będącymi motywami zaczerpniętymi wprost z kultury chrześcijańskiej.

Mariusz Bajek natomiast tym razem pozwolił poznać się jako autor rysunków i szkiców przedstawiających przydrożne kapliczki wyłaniające się spośród drzew, często ukryte, z dala od uczęszczanych szlaków, kościoły, cerkwie i przydrożne krzyże.

Pokazywane na wystawie kapliczki znajdują się zarówno w okolicach Ulanowa, jaki i Stalowej Woli, jak np. rozwadowska kapliczka św. Jana Nepomucena. Są też przydrożne krzyże z Lasów Janowskich czy cerkwie z Beskidu Niskiego i Bieszczad.

Wystawa będzie czynna do 18 sierpnia.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 4 sierpnia br.).