Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 16.07.2019 20:28

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola-Rozwadów 2019 odbywa się pod hasłem "Moniuszko i jego czasy - zrozumieć Niepodległą".

Stalowa Wola, klasztor. Georgij Agratina gra na cymbałach. Stalowa Wola, klasztor. Georgij Agratina gra na cymbałach.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Okazją do jego zorganizowania po raz drugi jest 40. rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Organizatorzy festiwalu wskrzeszają w ten sposób pamięć o wielkim, polskim kompozytorze. Koncerty w pięknej scenerii klasztoru braci mniejszych kapucynów potrwają do 10 września 2019 r.

W każdy wtorek zaprezentują się gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych, w tym Jerzy Trela, Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Chór Jubileuszowy Miasta Stalowej Woli, Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Tamara Remez, Dominik Sutowicz oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy. W programie jest koncertowe wykonania mszy, pieśni i oper Stanisława Moniuszki, ale także „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Tegoroczny festiwal to autorski projekt Roberta Grudnia, który nie tylko przypomina muzykę Stanisława Moniuszki, ale także czasy, w których żył.

- Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania Polaków przez rosyjskiego zaborcę między powstaniami listopadowym, styczniowym i bezpośrednio po nich. Stanisław Moniuszko, obok Fryderyka Chopina, to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Cieszę się, że Sejm w 200. rocznicę urodzin kompozytora ogłosił rok 2019 Rokiem Moniuszkowskim - powiedział R. Grudzień, dyrektor festiwalu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu samorządu Stalowej Woli oraz pomocy finansowej województwa podkarpackiego

Dzisiejszy koncert zatytułowano „Muzyka polska i światowa”, a wystąpili na nim znani polscy multiinstrumentaliści: Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) oraz Robert Grudzień (organy, fortepian).

- Gram w Stalowej Woli po raz 25. Lubię występować w tutejszym klasztorze ze względu na kameralną atmosferę. Można też nawiązać dobry kontakt ze słuchaczami - dodał G. Agratina, profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, który na co dzień gra w Narodowej Orkiestrze Ukrainy.

 Po koncercie można było kupić książkę Bogusława Szwedo, regionalisty z Tarnobrzega, pt. „Kapelani Wojskowi na drogach ku niepodległości”.
Za tydzień, we wtorek o godz. 19., „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Oksany Gargaj (skrzypce) i Oleny Matselyukh (organy).