"Bus 500+" zawitał do Stalowej Woli

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 16.07.2019 14:49

Mobilny punkt informacyjny programu "Rodzina 500+" pojawił się w Stalowej Woli.

Stalowa Wola, Parki Miejski. Mobilny punkt 500+. Stalowa Wola, Parki Miejski. Mobilny punkt 500+.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zaparkował przy Wodnym Placu Zabaw w Parku Miejskim. Pracownicy busa udzielali informacje na temat nowego rządowego programu. Pomagali też wypełniać wnioski. Na dzieci zaś czekał kosz łakoci, które rozdawała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Akcja promująca program rozpoczęła się 24 czerwca i  będzie kontynuowana do końca lipca. W tym czasie bus 500+ zawita do wszystkich powiatów Podkarpacia. Do Stalowej Woli przejechał z Pysznicy.

Program „Rodzina 500+” obowiązuje wprawdzie od 1 kwietnia 2016, ale od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Wniosek można złożyć na kilka sposobów. Najwygodniejszą drogą jest uczynienie tego przez Internet za pomocą systemu Emp@tia, profilu zaufanego ePUAP, portalu usług elektronicznych ZUS lub bankowości internetowej.

Od 1 sierpnia dokumenty można również dostarczyć listem poleconym lub osobiście do Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Wnioski będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Świadczeń Rodzinnych i Społecznych Urzędu przy ul. Wolności 7, pokój nr 8 (w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.00, natomiast od wtorku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30).  

- Do 15 lipca na Podkarpaciu mieszkańcy złożyli już 85 tysięcy wniosków o wpłatę 500+. Na wypłatę tego świadczenia w lipcu mamy zabezpieczone 8,5 mln złotych - zapewniła pani wojewoda.

W Stalowej Woli zaś jest około 9 tysięcy dzieci uprawnionych do otrzymania tego świadczenia.

- Do tej pory wpłynęło już 7,1 tysięcy wniosków, w tym 2,6 tysiąca dotyczy dzieci, które do tej pory nie były objęte programem 500+. Większość wniosków jest już rozpatrzona. Pod koniec tego tygodnia stalowowolskie rodziny otrzymają z miasta 3,5 mln złotych - dodał Lucjusz Nabereżny, prezydent Stalowej Woli.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 31 października.