Stalowa Wola. Ministrowie otworzyli blok operacyjny

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 10.07.2019 17:09

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński otworzyli dzisiaj nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu.

Stalowa Wola. Ministrowie otworzyli blok operacyjny Oficjalne przecięcie wstęgi. Marta Woynarowska /Foto Gość

W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli odbyło się oficjalne oddanie nowo powstałego bloku operacyjnego, pracowni endoskopowej oraz głównej sterylizatorni. W uroczystości uczestniczyli także wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu oraz ościennych gmin.

- Dzisiejsza uroczystość ukazuje, czemu służą nakłady państwowe na ochronę zdrowia. Generalnie pieniądze powinny być przeznaczane na to, by pacjent odczuwał poprawę świadczonych usług, miał zwiększone bezpieczeństwo, możliwość szybkiego przejścia przez oddział ratunkowy i trafienia na blok operacyjny. W tutejszym szpitalu tak się dzieje. Są to zatem dobrze wydane publiczne pieniądze. Nowe bloki operacyjne to większe bezpieczeństwo pacjenta, wiemy bowiem jak należy je budować, by uniknąć zagrożeń związanych z zakażeniami – mówił minister Łukasz Szumowski. – Jest to niezwykle ważna inwestycja zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego, mogącego pracować w normalnych, godziwych warunkach.

List od premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości, odczytał minister Jerzy Kwieciński.

Inwestycja, która kosztowała 24 mln zł, z czego 10 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, stanowi milowy krok dla stalowowolskiej lecznicy. Stary blok operacyjny bowiem, powstały 63 lata temu, nie spełniał obecnych standardów.

- W 2017 roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy nowego bloku do starostwa powiatowego jako organu prowadzącego, który wygospodarował prawie 15 mln zł, i o dotację unijną do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. Miałem szczęście pracować w czasie trwania inwestycji ze wspaniałymi ludźmi - lekarzami, pielęgniarkami, architektami, inżynierami. Najbardziej jednak szczęśliwy jestem, że nie będziemy wreszcie mówić "stary", ale "nowy" blok operacyjny - mówił dyrektor Szpitala Specjalistycznego Edward Surmacz.

Podziękowania dla marszałka podkarpackiego za dofinansowanie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie bloku operacyjnego złożył starosta stalowowolski Jan Zarzeczny. - Sale operacyjne to serce szpitala, które będzie długo służyć mieszkańcom miasta i powiatu - zauważył J. Zarzeczny. - To prawdziwie historyczna chwila dla Stalowej Woli i powiatu.

Poświęcenia nowych pomieszczeń szpitalnych dokonał ksiądz wicedziekan stalowowolski Jan Folcik.

W ramach inwestycji pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych” lecznica zyskała pięć nowoczesnych sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, salą wybudzeniową z sześcioma stanowiskami oraz trzy sale zabiegowe pracowni endoskopowej. W parterowej części pawilonu powstała natomiast centralna sterylizatornia, połączona z blokiem operacyjnym specjalnymi windami, zapewniającymi rozdział dróg „czystych” od „brudnych”.