Integracja przez zabawę

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 07.07.2019 20:20

W parafii pw. Nawiedzenia NMP w Tarnobrzegu-Zakrzowie odbył się doroczny piknik rodzinny.

Integracja przez zabawę O ciepły poczęstunek zadbali panowie. Marta Woynarowska /Foto Gość

Była to już siódma edycja imprezy zainicjowanej przez ks. kan. Jana Kaszewicza, proboszcza zakrzowskiej parafii.

- Tym piknikiem, na którym gromadzi się cała parafia, nie tylko bowiem mieszkańcy osiedla Zakrzów, ale również Sielca, tradycyjnie rozpoczynamy wakacje. Chcemy bowiem czas letniego wypoczynku zawierzyć opiece Pana Boga i Matki Bożej, by wszyscy szczęśliwie powrócili z wakacyjnych wojaży, dlatego oficjalne świętowanie rozpoczęliśmy modlitwą - Koronką do Bożego Miłosierdzia - mówi ks. Jan Kaszewicz. - Poza tym piknik jest idealną formą integracji naszej, stale rozrastającej się wspólnoty.

Zakrzów jest jednym z najchętniej wybieranych osiedli do zamieszkania, o czym świadczą licznie powstające domy.

- Każdego roku przybywają nowi mieszkańcy i to głównie oni bardzo chętnie angażują się w przygotowania pikniku, a potem czuwają nad jego przebiegiem. To pozwala im łatwiej wejść w naszą społeczność. Dzieci zaś dzięki wspólnej zabawie nawiązują przyjaźnie, poza tym później chętnie zgłaszają się do scholi, grup ministranckich - zauważa Aneta Surowiec, organistka w zakrzowskim kościele i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9.

Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł cos dla siebie i nie było nawet minuty na nudę. Na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne, zaś wieczorem publiczność do łez rozbawił swoimi skeczami kabaret Chrząszcz czy Świerszcz. Swój kunszt zaprezentowały także obsypane na ostatnich zawodach w Polsce i Czechach Mażoretki Diament z Chmielowa oraz Blask z Sobowa. Poza tym na najmłodszych czekały dmuchańce oraz kule wodne, z których mogli korzystać bezpłatnie. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa.

Naturalnie nie mogło zabraknąć także czegoś ku pokrzepieniu ciała. Panie zadbały o słodkie łakocie, zaś panowie zajęli się pieczeniem kiełbasek oraz gotowaniem sycącej potrawki.

Podczas pikniku odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursów - plastycznego poświęconego 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Polski oraz literacki - na wiersz dedykowany Matce Bożej, patronce zakrzowskiej parafii.

- Poziom prac i plastycznych, i poetyckich był bardzo wyrównany, dlatego uznaliśmy, że wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody. W przypadku prac plastycznych, to co nas najbardziej ucieszyło, to bijąca z nich samodzielność wykonania. Ewidentnie wszystkie rysunki wyszły spod ręki dzieci bez pomocy rodziców, czy jakiś innych starszych pomocników - podkreśla z uśmiechem Aneta Surowiec. - Dla uczestników konkursu, mimo ich bardzo młodziutkiego wieku, temat papieski nie stanowił problemu, są bowiem uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 noszącej imię Jana Pawła II, kładącej nacisk na przybliżanie dzieciom i młodzieży osoby oraz nauczania Papieża Polaka.

W uatrakcyjnienie imprezy włączyli się także tarnobrzescy policjanci, którzy na murawie osiedlowego stadionu zmierzyli się z drużyną Osiedlowego Klubu Sportowego „Junior” Zakrzów.  

W przygotowanie pikniku oprócz grup parafialnych, włączyli się strażacy z OSP Zakrzów i Sielec.