Krzemionki na liście UNESCO!

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 07.07.2019 00:07

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach trafiły na światową listę zabytków.

Krzemionki na liście UNESCO! Muzeum neolitycznej kopalni w Krzemionkach. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku w Azerbejdżanie podjęto decyzję o wpisaniu na światową listę najcenniejszych zabytków zespołu kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach i Korycinie pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

List intencyjny w tej sprawie kilkanaście dni przed sesją komitetu w Baku podpisały trzy gminy: Bodzechów, Ożarów i Ćmielów.

- Bardzo się cieszę! Krzemionkom się należało, bo to jest zabytek na skalę światową, i myślę, że powinny już dawno być wpisane na tę listę -  mówi Ewa Działowska, była dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podkreśla, że to duża szansa dla muzeum, dla całego regionu. Liczy na zwiększenie ruchu turystycznego, a także na dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Emocje były bardzo duże i rosły z każdą chwilą. Teraz przed nami wiele pracy. Tymczasem gratuluję wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu wniosku do UNESCO, to m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pracownicy muzeum, archeolodzy i eksperci - wymienia Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Dodaje, że planuje powołanie zespołu, który będzie pracował nad tym, aby spełniać wszystkie wymagania UNESCO.

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach znajdują się na terenie gminy Bodzechów.

Na swoim facebookowym profilu Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, napisała, że to kolejny sukces na forum międzynarodowym w dziedzinie ochrony polskiego dziedzictwa materialnego. Jak dodaje, to już 16. polski obiekt na prestiżowej liście UNESCO, ale podkreśla również, że po raz pierwszy w historii naszego kraju komitet uhonorował kilka prehistorycznych stanowisk archeologicznych. "W Krzemionkach znajduje się jedyna europejska neolityczna kopalnia krzemienia, w której odkryto narzędzia wyprodukowane ze skały wulkanicznej" - pisze Magdalena Gawin.

O wpisie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa poinformowało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej.

"Komitet Światowego Dziedzictwa uznał wyjątkową wartość regionu krzemionkowskiego z uwagi na to, że stanowi on wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka, niesie unikalne świadectwo tradycji kulturowej i stanowi wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu, który ilustruje znaczący etap w historii ludzkości" - czytamy.

Decyzję o wpisie podjęli delegaci obradujący w Baku w Azerbejdżanie podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej: