Królewska wizyta Jadwigi

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 06.07.2019 23:05

W Sandomierzu rozpoczął się Jarmark Jagielloński połączony z Turniejem Rycerskim ku czci Królowej Jadwigi.

Królewska wizyta Jadwigi Inscenizacja historyczna w Sandomierzu. Ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Na Starym Rynku można oglądać pokazy walk rycerskich, tańca dworskiego, rekonstrukcje historyczne, a także zrobić zakupy na kramach i stoiskach z wyrobami artystycznymi, tradycyjnym rzemiosłem, regionalnymi wyrobami.

W sobotę już od samego rana kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało artystyczne rękodzieło, a także wyroby kulinarne. Można było skosztować m.in. chleba pieczonego na zakwasie, góralskich serów, wędlin oraz miodu pitnego. Nie zabrakło kramów z kunsztownymi wyrobami z drewna, szkła oraz naturalnych materiałów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od drewnianych zabawek dla dzieci, poprzez chusty z jedwabiu, ceramikę, skończywszy na gustownej biżuterii dla kobiet.

Główną atrakcją pierwszego dnia była historyczna inscenizacja wjazdu królowej Jadwigi z dworem i rycerzami do Sandomierza przygotowana przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. – Królowa Jadwiga lubiła Sandomierz i często tutaj przebywała, stąd jest bohaterką naszej inscenizacji. Podczas widowiska wjedzie na koniu na sandomierski Rynek, bo – jak wiemy – lubiła jeździć konno. Przybędzie w asyście dworu i najsłynniejszych rycerzy Ziemi Sandomierskiej z Garbowa, Skrzynna czy Oleśnicy. Będzie ubrana w strój stylizowany na wzór tego, w jakim przedstawił ją na obrazie Jan Matejko. Staraliśmy się zrekonstruować ten strój bardzo starannie najmniejszymi detalami. Oczywiście przybycie królowej było zawsze wielkim wydarzeniem dla miasta i taki charakter tej wizyty będziemy chcieli przedstawić razem z balem królewskim. Oczywiście, tak jak przed wiekami wizyta zacnego gościa wiązała się zawsze z organizacją turnieju rycerskiego, który rozegrany będzie na Błoniach Sandomierskich – wyjaśniał Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Jarmark Jagielloński w Sandomierzu. Inscenizacja historyczna.
Tomasz Lis
Turniej Rycerski w Sandomierzu.
Tomasz Lis

Podsumowaniem turnieju był pokaz artylerii i broni palnej z XVI wieku. Podsumowaniem pierwszego dnia był koncert zespołu Nivel.

Drugiego dnia królewskiego jarmarku zaplanowano szereg atrakcji, w tym widowisko historyczne poświęcone rycerzowi Zawiszy Czarnemu z Garbowa.

Dwudniowa impreza przypomniała mieszkańcom i turystom o bogatej historii grodu nad Wisłą. Od kilku lat Sandomierz należy do organizacji turystycznej Szlak Jagielloński, stowarzyszenia promującego miejscowości leżące na trasie słynnych podróży Jagiellonów na Litwę. Powstanie tradycyjnego szlaku epoki Jagiellonów zapoczątkowała słynna już podróż Władysława Jagiełły po koronę polską w 1386 roku. Dzięki prawu składu oraz znalezieniu się na trasie wspomnianego szlaku Sandomierz stał się miejscem licznych jarmarków z udziałem kupców z całej Europy.