Bezpieczne wakacje

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 28.06.2019 16:49

Ratownicy wodni, policjanci i strażacy apelują o rozwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i letniego wypoczynku.

Bezpieczne wakacje Bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, by spędzić czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży, spędzając wakacje w domu, wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - podkreśla sierż. szt. Paulina Mróz, oficer prasowy Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.

Bezpieczne mienie

Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Gdy wyjeżdża się na wakacje, konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. - Wychodząc z domu, dokładnie zamknijmy drzwi i okna, zakręćmy kurki z gazem i wodą. Jeśli w domu jest alarm, to nie zapomnijmy go włączyć. Nie zostawiajmy cennych rzeczy w domu, można je oddać na przechowanie do banku. Poinformujmy członków rodziny czy dobrych znajomych: gdzie wyjeżdżamy, kiedy wrócimy i jak w razie potrzeby mogą się oni z nami szybko skontaktować. Natomiast chwalenie się tym naokoło, zwłaszcza przed wyjazdem, może okazać się niebezpieczne. Warto poprosić sąsiada o zabieranie korespondencji leżącej w skrzynce na listy czy przed drzwiami. Inaczej złodziej ma sygnał, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe - podkreśla sierż. szt. Paulina Mróz. Policjantka przypomina także o wzmożonej uwadze podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. - W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega.

Bezpieczna podróż

Jednym z elementów bezpiecznych wakacji jest bezpieczna podróż. Policjanci zapewniają, że podczas wakacyjnych miesięcy będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Jeszcze przed wyjazdem sprawdźmy, czy samochód jest sprawny, czy mamy wszystkie dokumenty, a także czy bagaż jest dobrze poukładany i solidnie zamocowany. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży - zmęczenie. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie. Szczególnie zwracamy uwagę, aby bezpiecznie podróżować motocyklami - apeluje policjantka. Sandomierscy stróże prawa uwrażliwiają także rodziców wysyłających dzieci na zorganizowany wypoczynek (przypominają, że rodzice mają prawo do sprawdzenia organizatora oraz przewoźnika). - Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu - dodaje sierż. szt. Paulina Mróz.

Bezpiecznie nad wodą
Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Na brzegach rzek, jezior czy wodnych zbiorników, gdy tylko robi się ciepło, nie brak amatorów wodnego wypoczynku. Ratownicy wodni przestrzegają, aby korzystać bardzo rozsądnie z tej formy wypoczynku. - Najważniejsza zasadą to korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Pod żadnym pozorem nie wchodzimy do miejsc nie strzeżonych: rzek, glinianek, jezior. Kolejna żelazna zasada nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Ważną zasadą jest schłodzenie ciała przed zanurzeniem w wodzie, nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Będziemy bezpieczni, gdy kąpiąc się, ktoś będzie czuwał na brzegu, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody "na główkę", zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Pamiętajmy, że woda to żywioł i należy zawsze podchodzić do niej z respektem i korzystać z jej dobrodziejstw rozważnie - podkreśla Marek Chruściel, sandomierski ratownik. - Zwracamy się z apelem do rodziców, aby nieustannie kontrolowali zabawy dzieci w wodzie. Małe dzieci powinny być pod stałą obserwacją rodziców, nie wpuszczamy ich do wody samych. Oczywiście pamiętajmy podczas opalania i przebywania na otwartym słońcu o korzystaniu z nakrycia głowy, kremów z filtrem i pijmy dużo wody - dodaje. Ratownik przypomina także, że korzystanie ze sprzętu motorowodnego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień i powinno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. - Pamiętajmy, że sprzęt motorowodny w odległości 50 metrów od kąpielisk i innych przystani powinien pływać bezfalowo, czyli praktycznie z minimalną prędkością. Apelujemy o zdrowy rozsądek podczas korzystania z tego sprzętu z uwzględnieniem innych. Jeśli chodzi o korzystanie z kajaków, łódek, żaglówek - obowiązkowo używajmy kamizelek ratunkowych i zachowujmy się na tym sprzęcie z rozsądkiem, bo może ulec on wywróceniu i takie sytuacje stają się bardzo niebezpieczne - dodaje Marek Chruściel.

Bezpieczny internet

Policjanci ostrzegają także rodziców dzieci, które pozostają w domach i bardzo często same organizują sobie wolny czas, przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. - Często przeglądane przez nie treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej, mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować, co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron - podkreśla sierż. szt. Paulina Mróz.

W czasie takiej rozmowy rodzice powinni zwrócić uwagę dziecka na fakt, że osoby poznane w internecie mogą nie być tymi, za które się podają. - Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez-Internet – dodaje policjantka.

Bezpieczne prace i bezpieczny dom

- Państwowa Straż Pożarna włącza się szeroko w akcję „Bezpieczne wakacje”, nie tylko pod względem zagrożenia pożarowego, ale szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Oczywiście apelujemy o bezpieczny i rozważny wypoczynek nad wodą i zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie. Nasz region opatowski i sandomierski to strony rolnicze, dlatego szczególny apel do rodziców, aby zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych i w gospodarstwie. Wszelkie prace powinny przebiegać pod nadzorem rodziców. Apelujemy do wszystkich rolników, by przed użyciem każdej maszyny sprawdzili, czy działa prawidłowo, czy zachowane są zasady bezpiecznego jej użycia i czy posiada przewidziane środki gaśnicze - mówi st. kpt. Sylwester Kochanowicz, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie. Strażak apeluje o należyte zachowanie ostrożności w lesie. - W chwili obecnej wilgotność ściółki leśnej jest bardzo mała i łatwo o pożar w lesie. Stąd służby leśne bardzo często wydają zakaz wstępu do lasu, przestrzegajmy go, bo w letnim okresie naprawdę bardzo łatwo o pożar, który w lesie jest szczególnie trudny do opanowania i ugaszenia. Nie wjeżdżajmy samochodami do lasu, nie używajmy otwartego ognia, nie rozpalajmy ognisk, nie pozostawiajmy niedopałków papierosów, bo to wszystko może stać się powodem pożaru - dodaje strażak. Apeluje także o odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe domu w czasie naszej nieobecności i podpowiada jak zachować się podczas burzy. - Jeśli wyjeżdżamy z domu na dłużej, wyłączmy z sieci te urządzenia, które nie wymagają ciągłego dopływu prądu. Pod naszą nieobecność może dojść do zwarcia instalacji elektrycznej, co może stać się przyczyną pożaru. Jeśli zbliża się burza, pamiętajmy, aby nie pozostawać na pozostawać na otwartej przestrzeni ani nie chować się pod drzewa. Najlepiej schronić się wtedy w bezpiecznym pomieszczeniu zamkniętym i przeczekać burzę - dodaje strażak.

Dzwoń po pomoc!

Wszystkie służby przypominają, że gdy znajdziemy się sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, czy jesteśmy świadkami sytuacji niebezpiecznej, która zagraża życiu i bezpieczeństwu innych ludzi powinniśmy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub numery poszczególnych służb: pogotowie ratunkowe 999, straż pożarna 998, policja 997.