Plener nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 18.06.2019 11:15

Grupa wykładowców, absolwentów i studentów uczelni rzeszowskich i krakowskich uwieczniała widoki Jeziora Tarnobrzeskiego i parku dzikowskiego.

Plener nad Jeziorem Tarnobrzeskim Jezioro Tarnobrzeskie w oczach malarzy. Marta Woynarowska /Foto Gość

Efekty ich tygodniowej twórczej pracy można zobaczyć na wystawie poplenerowej, prezentowanej w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Organizatorem pleneru była Pracownia Artystyczna Regio Ars, działająca w Tarnobrzegu, na zaproszenie której z grupą ponad dwudziestu studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego przyjechali wykładowcy Wydziału Sztuki uczelni z Rzeszowa, na czele z dziekanem prof. Antonim Niklem, prodziekanem prof. Markiem Olszyńskim, prof. Markiem Pokrywką, dr. Piotrem Worońcem jr. oraz Markiem Habą.

- Wprawdzie plener odbył się w 2017 roku, ale z wystawą musieliśmy poczekać, albowiem w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim, z którym współpracowaliśmy przy jego organizacji, prowadzony był remont. Mieliśmy umowę, że baranowski ośrodek, jako pierwszy zaprezentuje prace artystów. Zresztą jeden z plenerowych dni miał odbyć się w Baranowie, niestety plany pokrzyżowała bardzo deszczowa pogoda. Wystawa ma być udostępniona w czterech różnych instytucjach, m.in. na Uniwersytecie Rzeszowskim. Finisaż odbędzie się w nowej, znacznie powiększonej siedzibie Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, w grudniu tego roku - informuje Ewa Stec, właścicielka Regio Ars. - Centrum bowiem pomogło nam w realizacji dzikowskiej części pleneru. Na jego prośbę powstała seria miniaturowych pejzaży.

Wystawie towarzyszy ekspozycja zdjęć Marka Szmuca, sekretarza tarnobrzeskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, pracownika Kopalni „Machów”, ukazujące przede wszystkim tereny jeziora o różnych porach roku i dnia. Niejednokrotnie wchodzące w dialog z pracami uczestników malarskiego pleneru.

Wystawę w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego można zwiedzać do końca czerwca.