Przedstawiciele Banku Światowego monitorowali Wisłę

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 16.05.2019 08:22

Przedstawiciele Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy monitorowali przebieg modernizacji wałów powodziowych wykonywany w ramach projektu Wisła - Etap II.

Zalesie Gorzyckie. Wizyta przedstawicieli Banku Światowego. Zalesie Gorzyckie. Wizyta przedstawicieli Banku Światowego.
Monika Zając

Delegacja zobaczyła postępy prowadzonych prac w gminach Gorzyce, Radomyśl nad Sanem i Zaleszany. Roboty budowlane rozpoczęły się końcem marca tego roku. Obecnie w Zalesiu Gorzyckim na przykład realizowany jest ich pierwszy etap, obejmujący budowę przesłony przeciwfiltracyjnej o głębokości 8 metrów.

Wizytę delegacji z obu banków zakończyła konferencja, na której przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie poinformowali o zaawansowaniu robót  współfinansowanych przez Bank Światowy i Bank Rozwoju Rady Europy.

Berina Uwimbabazi, odpowiadająca z ramienia Banku Światowego za koordynowane inwestycji, podziękowała władzom rządowym, wojewódzkim i samorządowym oraz wszystkim instytucjom i firmom zaangażowanym w projekt.

- Naszym celem jest, by każdy właściciel nieruchomości zajętej pod inwestycje po jej zakończeniu był przynajmniej w tej samej sytuacji, jak przed jej rozpoczęciem, albo nawet lepszej - powiedziała Berina Uwimbabazi.

- Modernizacja wałów przeciwpowodziowych Wisły i Sanu, a także wałów na Trześniówce i Łęgu da naszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a firmom możliwości rozwoju. Te inwestycje są szczególnie ważne z punktu widzenia gospodarczego naszych gmin - dodał wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Projekt Wisła - Etap 2 obejmuje obszar o powierzchni około  9 tys. 750 ha zamieszkały przez niemal 19 tys. osób, a roboty budowlane będą kosztować 75 mln zł. Polegać zaś będą na podwyższeniu, poszerzeniu i wykonaniu przesłony przeciwfiltracyjnej na czterech odcinkach istniejących wałów przeciwpowodziowych Wisły, Sanu i Łęgu na łącznej długości 16 km 264 m.