Trzy razy więcej wszystkiego

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 08.05.2019 19:09

Będzie więcej miejsca, więcej obiektów, jeszcze więcej odwiedzających. Szykuje się większa siedziba Centrum Natura 2000.

Trzy razy więcej wszystkiego Tu na razie jest remont, ale niebawem... Marta Woynarowska /Foto Gość

W budynku dawnej, zamkowej ujeżdżalni trwa adaptacja pomieszczeń pod rozbudowywaną siedzibę Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, działającego w Tarnobrzegu.

- Nie będę ukrywał radości z faktu, że niebawem będziemy mogli rozlokować się w pomieszczeniach o trzykrotnie większej powierzchni od obecnie użytkowanej, która jest stanowczo za mała dla prowadzonej przez nas działalności - mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik tarnobrzeskiego RCP Obszaru Natura 2000. - Kiedy startowaliśmy, wydawało się, iż siedziba ta będzie wystarczająca, szybko jednak okazała się zbyt ciasna. W założeniach przewidywana liczba zwiedzających, uczestników zajęć miała być na poziomie 30 tysięcy osób, tymczasem my nie tylko dublowaliśmy, ale wręcz ją potrajaliśmy. W ostatnich latach przez centrum przewijało się rocznie po 100 tysięcy odwiedzających.

Ciesząca się ogromną popularnością, już trzecia edycja „Akademii Przyrodniczej” przyciąga na organizowane w jej ramach wykłady po kilkadziesiąt osób, których niewielka salka konferencyjna nie jest w stanie pomieścić. Zauważając i doceniając niezwykle aktywną działalność oraz zaangażowanie centrum w edukacje ekologiczną, a także coraz większe zainteresowanie mieszkańców Tarnobrzega jego ofertą, władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie siedziby.

W dawnej, zamkowej ujeżdżalni przed paroma miesiącami rozpoczęły się prace remontowo-adaptacyjne pod pomieszczenia tarnobrzeskiego Centrum Natura 2000.

- W tej chwili dysponujemy 150 metrami kwadratowymi, czyli takim trochę większym mieszkaniem. Nie jesteśmy w stanie pomieścić, nie mówiąc już o umieszczeniu na stałych ekspozycjach wszystkich obiektów, które stale wzbogacają nasze zbiory - mówi Konrad Niedźwiedź. - Rozbudowana siedziba pozwoli nam naprawdę rozwinąć skrzydła.

W nowym lokum, które zajmie dwie kondygnacje, znajdą się sale ekspozycyjna i  z rozbudowaną dioramą, biura pracowników, pracownie mikroskopowa i artystyczna, biblioteka z kącikiem czytelniczym, sala multimedialna, mogąca pomieścić ponad 60 osób oraz zaplecze socjalno-sanitarne. Z myślą o osobach niepełnosprawnych zostanie zamontowana winda. Pracownicy centrum cieszą się ponadto z pozyskania dużego, własnego podwórca, gdzie będzie możliwość organizowania imprez plenerowych, np. cieszących się popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych, pikników ekologicznych. Ogromną zaletą jest pozostanie siedziby centrum nadal w obrębie parku dzikowskiego, stanowiącego ważne zaplecze edukacyjne podczas prowadzonych zajęć dla dzieci i młodzieży.

Trzy razy więcej wszystkiego   W części zabytkowej ujeżdżalni trwa remont siedziby Centrum Natura 2000. Marta Woynarowska /Foto Gość

Remont prowadzony jest w ramach projektu „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”, który zyskał najwyższą ocenę, zajmując pierwszą pozycję wśród innych zgłoszonych do programu. Jego koszt to 1.474.770 zł, z czego 85 procent współfinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa IV. Ochrona Środowiska Naturalnego i Dziedzictwa Kulturowego. Wykonawcą robót jest tarnobrzeska firma WalBud.

- Ponieważ prace postępują bardzo szybko i najtrudniejsza ich część, obejmująca wymianę wszystkich instalacji została już przeprowadzona, zatem, wszystko wskazuje na to, że przewidziany termin ich zakończenia na połowę września tego roku jest jak najbardziej realny - cieszy się Konrad Niedźwiedź.

Warto dodać, iż Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu z kilkudziesięciu, które powstały w całym kraju w tym samym czasie, do dzisiaj istnieje tylko kilkanaście, a tarnobrzeskie należy do najaktywniejszych i najprężniej działających.