72. rocznica powstania "Orląt"

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 05.05.2019 14:54

W Stalowej Woli uczczono 72. rocznicę powstania niepodległościowej organizacji "Orlęta".

Stalowa Wola, konkatedra. 72. rocznica powstania "Orląt". Stalowa Wola, konkatedra. 72. rocznica powstania "Orląt".
Andrzej Capiga /Foto Gość

Chodzi o młodzież, która w latach 1944-1956 należała do antykomunistycznej konspiracji w byłym województwie rzeszowskim.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się wykładem dr. Bogusława Wójcika, pracownika IPN w Rzeszowie, w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

- Były trzy pokolenia Polaków, które zaangażowały się w konspiracyjną walkę, skupione w prawie tysiącu niepodległościowych organizacji - powiedział dr Wójcik.

Dr Bogusław Wójcik nawiązał w swojej prelekcji do formacji, które w latach 50. XX w. działały na dzisiejszym Podkarpaciu: Demokratycznej Armii Krajowej ze Strzyżowa, Rudnickich „Orląt” oraz „Wolności i Sprawiedliwości” z Mielca.

Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Edward Frankowski.

- Módlmy się za młode pokolenie Polaków, by miało coś z tego ducha niepodległościowego „Orląt”, zarówno rudnickich, jak i lwowskich - zaapelował biskup.

Spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów i modlitwą przed pomnikiem Jana Pawła II.

Towarzyszyła mu wystawa przygotowana przez IPN w Rzeszowie pt. „Zapomniane ogniwo” oraz fotografii Janusza Byry - „Karpackim szlakiem po Niepodległość”.

Jubileusz "Orląt" zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rudnickie Orlęta”, w tym zwłaszcza jej prezes Anita Gietka, a honorowy patronat sprawowali: prezes IPN Jarosław Szarek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz.