Niebo też było niebieskie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 02.04.2019 17:53

Niebieski kolor zdominował plac Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.

Niebo też było niebieskie Dzieci i młodzież z tarnobrzeskich przedszkoli i szkół w solidarności z osobami autystycznymi. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na niebiesko zostaną również podświetlone budynki urzędów i instytucji miejskich, a także domy prywatne. Wszystko z racji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji, po raz pierwszy, Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Tarnobrzegu zorganizował miejskie obchody, które mają przybliżyć problematykę autyzmu i jednocześnie wyrazić solidarność z osobami autystycznymi i ich rodzinami.

W wydarzenie zaangażowały się tarnobrzeskie przedszkola, szkoły podstawowe oraz średnie, odpowiadając na zaproszenie organizatora. Dzieci założyły ubrania lub przyniosły kwiaty z bibuły i balony, obowiązkowo w kolorze niebieskim, symbolizującym jedność z osobami cierpiącymi na autyzm.

- Postanowiliśmy włączyć się w obchody Dnia Autyzmu, celebrowanego na całym świecie, także w wielu polskich miastach. Niestety z roku na rok zauważalny jest stały wzrost liczby osób dotkniętych tym zaburzeniem. W naszej szkole 30 procent uczniów cierpi na autyzm, część z nich posiada także inne rodzaje niepełnosprawności. Przybywa również dzieci z orzeczeniem zaburzenia ze spektrum autyzmu na prowadzonych przez naszą placówkę zajęciach wczesnego wspomagania dziecka - mówi Marta Rębacz, wicedyrektor ZSS. - Zresztą Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 roku uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. U jego podstaw leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby autystyczne mają problemy z postrzeganiem świata i rozumieniem relacji międzyludzkich. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

Podczas dzisiejszych obchodów swoim doświadczeniem związanym z opieką nad osobą autystyczną podzieliła się pani Magda, mama dziecka z autyzmem.  

- Osoba z autyzmem nie posiada widocznych znamion niepełnosprawności, ale jej odmienne zachowanie powoduje, że jest odbierana jako jednostka niedostosowana społecznie. Tymczasem potrzebuje uczestnictwa w różnorodnych formach życia społecznego. Trudno jednak jest im zaistnieć w przestrzeni publicznej z uwagi na ich odmienne zachowania. Dla nas, rodziców dzieci autystycznych, bardzo ważny jest ich odbiór przez społeczeństwo. Dlatego prosimy o zrozumienie, a czasem jeśli trzeba  także o zaoferowanie pomocy - prosiła pani Magda.

Po występach artystycznych przygotowanych przez uczniów ZSS nastąpił kulminacyjny moment dzisiejszych obchodów, czyli zbiorowe wypuszczenie niebieskich balonów.

Oprócz spotkania na tarnobrzeskim rynku jutro społeczność Szkoły Specjalnej będzie się modlić w intencji osób autystycznych i ich najbliższych podczas Mszy św., która zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, natomiast 11 kwietnia warsztaty na temat pracy z uczniami z autyzmem poprowadzi Marta Potępa, pedagog i terapeutka.

- Będą one skierowane do nauczycieli oraz rodziców dzieci autystycznych nie tylko z naszej szkoły. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, pragniemy bowiem stworzyć grupę wsparcia dla rodzin, w których istnieje problem autyzmu - dodaje Marta Rębacz.

Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, który spotkał się dzisiaj z uczestnikami obchodów na rynku.