Autorska setka Bogusława Szwedo

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 21.03.2019 20:30

Sto biogramów na stulecie Ordynariatu Polowego znalazło się w najnowszej publikacji tarnobrzeżanina.

Autorska setka Bogusława Szwedo Bogusław Szwedo promował swoją najnowszą książkę. Marta Woynarowska /Foto Gość

Bogusław Szwedo, ceniony autor wielu słowników biograficznych, prezes Radia Leliwa, zaprezentował mieszkańcom Tarnobrzega swoją najnowszą książkę - „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości”. Tarnobrzeska promocja, wcześniej bowiem publikacja była oficjalnie zaprezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, odbyła się tradycyjnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka.

- Jest to już dwunasta, a może nawet trzynasta promocja mojej książki w tej, zawsze życzliwej mi, bibliotece i mam nadzieję, że nie ostatnia - żartował Bogusław Szwedo. - W czerwcu 2017 roku odbyła się tutaj promocja czwartego tomu mojego „Tarnobrzeskiego słownika biograficznego”. Wcześniej udawało mi się wydawać po jednym słowniku rocznie, a bywały nawet lata, że po dwa. Zaraz następnego dnia po owej czerwcowej promocji przystąpiłem do pracy nad słownikiem kapelanów wojskowych.

Jak wyjawił autor, z racji przypadającej 5 lutego tego roku 100. rocznicy utworzenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w 2017 roku bp gen. bryg. Józef Guzdek zaproponował tarnobrzeskiemu badaczowi napisanie słownika, w którym znalazłyby się biogramy stu kapelanów, którzy nieśli opiekę duszpasterską we wszystkich polskich formacjach wojskowych istniejących w pierwszej połowie XX wieku. Znaleźli się tam zatem duszpasterze legionowi, powstań wielkopolskiego, śląskich, powstania warszawskiego, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii września 1939 roku, Armii Krajowej, Armii Andersa, I Armii Wojska Polskiego, polskich formacji walczących na Zachodzie oraz żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. Wyboru osób, których biogramy zostały zamieszczone w słowniku, dokonał sam autor. Jak podkreślił, była to jego całkowicie subiektywna setka.

Podczas prezentacji 21 marca przybliżył biografię kilkunastu kapłanów, w tym m.in. reprezentujących zakon ojców dominikanów, związanych mocniej lub słabiej z Tarnobrzegiem i istniejącym tu konwentem - o. Seweryna Jędrusika OP, o. Adama Studzińskiego OP, o. Józefa Bocheńskiego OP, a także księży pracujących w diecezji sandomierskiej, w jej dawnych granicach, w tym ks. Jana Malinowskiego, urodzonego w Jankowicach pod Opatowem, uczestnika walk o Monte Cassino w 1944 roku, bł. ks. komandora Władysława Miegonia, bł. ks. Bolesława Strzeleckiego oraz bł. ks. Kazimierza Sykulskiego.

Książka ukazała się nakładem Biskupstwa Polowego Wojska Polskiego, a wydrukowana została w Wydawnictwie Diecezjalnym w Sandomierzu.