Młodzież o niezłomnych

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 15.03.2019 19:46

Znamy zwycięzców pierwszej edycji miejskiego konkursu "Religijne wychowanie do patriotyzmu".

Młodzież o niezłomnych Nagrody laureatom wręczyła Zuzanna Kurtyka. Marta Woynarowska /Foto Gośc

Konkurs, skierowany do uczniów tarnobrzeskich szkół zorganizowały Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Katolicka Szkoła Podstawowa. - Jego celem było upamiętnienie żołnierzy niezłomnych, poprzez ukazanie ich miłości do ojczyzny oraz poszanowania wartości religijnych i duchowych - wyjaśniała pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu dr Iwona Hetnar, zastępca dyrektora KLO. Uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas gali w zamku Tarnowskich, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Konkurs, w którym wzięło udział 80 uczniów z siedmiu szkół, odbył się w trzech kategoriach - literackiej, plastycznej i multimedialnej. Prace literackie, jakie wpłynęły posiadały różnorodną formę; uczestnicy najchętniej sięgali po esej lub wspomnienia, na wiersze, jako najtrudniejszy rodzaj wypowiedzi, zdecydowało się tylko siedem osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria plastyczna. W ramach prezentacji multimedialnych, których wpłynęło siedem, najczęściej uczestnicy decydowali się na pokaz slajdów.

W kategorii literackiej najwyżej została oceniona praca Emilii Ślęp ze SP nr 9, drugie miejsce jury przyznało Gabrieli Krężel z KLO, trzecie natomiast Justynie Rymarczyk z klasy gimnazjalnej SP nr 3.

W grupie plastycznej komisja konkursowa postanowiła pierwszym miejsce nagrodzić Paulinę Orlińską z SP nr 9, drugim - Aleksandrę Golec z LO im. Małego Księcia, trzecim zaś Magdalenę Dziędzioł z KLO.

W kategorii multimedialnej zostały przyznane ex aequo dwa pierwsze miejsca - Patrykowi Kopyto z SP nr 9 za pokaz slajdów i Magdalenie Bielińskiej z KLO za film. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Rydzik z KSP, trzecie natomiast Mateusz Serafin z SP nr 6, oboje zaprezentowali pokazy slajdów.

Podsumowaniu konkursu towarzyszyły wykłady wygłoszone przez dr Zuzannę Kurtykę oraz dr. hab. Tadeusza Zycha.

Tadeusz Zych skupił się na zagadnieniu związanym ze źródłami patriotycznych postaw tarnobrzeskich żołnierzy niezłomnych. Podkreślił przede wszystkim ogromne znaczenie wychowania i wartości wyniesionych z domów rodzinnych oraz miejscowego gimnazjum, gdzie uczyli pedagodzy, którzy swoim przykładem oraz wielkim autorytetem kształtowali postawy uczniów. Ważną rolę odgrywały organizacje do jakich tarnobrzeska młodzież należała w tym m.in. Sodalicja Mariańska. Mówił również o sensie walki żołnierzy drugiej konspiracji. 

Zuzanna Kurtyka skupiła się przede wszystkim na działaniach, jakie podejmował jej mąż Janusz Kurtyka, począwszy od lat studenckich, aż po objęcie funkcji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. - Tylko dzięki ogromnej pracy IPN wiemy tak wiele o żołnierzach niezłomnych i w całym kraju możemy oddawać im pamięć, nie na niszowych spotkaniach, ale podczas dużych uroczystości - mówiła Z. Kurtyka.

Do słów Zuzanny Kurtyki nawiązał w swoim wystąpieniu prezydent Dariusz Bożek, w którym zwarł bardzo osobiste wątki, związane ze znajomością i koleżeńską nicią, jaka zaistniała pomiędzy nim a śp. Januszem Kurtyką na studiach w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Słowa podziękowania do organizatorów skierował bp Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił, iż miłość Ojczyzny należy do tych nadrzędnych ideałów i wartości, które wymagają poświęcenia, a nawet ofiary życia. - W jakim stopniu jesteśmy do tego zdolni i czy dajemy dobry przykład młodym? - pytał ordynariusz Sandomierski.

Patronat nad konkursem objęli Zuzanna Kurtyka, wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie IPN, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.