Tarnobrzeska Droga Krzyżowa

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 09.03.2019 09:48

W pierwszy piątek Wielkiego Postu ulicami Tarnobrzega przeszła gwiaździsta Droga Krzyżowa.

Tarnobrzeska Droga Krzyżowa Nabożeństwo zakończyło uroczyste błogosławieństwo Katarzyna Opioła

Z pięciu tarnobrzeskich parafii po wieczornych Mszach św. wierni wyruszyli, by - przemierzając ulice miasta i rozważając stacje męki Pańskiej - spotkać się, jak każdego roku, przy figurze Bożego Serca na os. Serbinów.

- W tym miejscu, upamiętniającym Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszym mieście, chcemy uświadomić sobie nieustanne zagrożenia, jakie niszczą nasze oddanie się Tobie i Twoje królowanie w naszych sercach. Zdajemy sobie sprawę, że nie wolno nam lekceważyć zagrożeń powodujących utratę naszej wiary, a takim jest zniewolenie grzechami, nałogami, w tym alkoholizmem. Nie mamy więc wątpliwości, że do urzeczywistnienia Twojego, Jezu, królowania potrzeba nam mocy wiary popartej świadectwem życia w trzeźwości - mówił ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego, przepraszając Boga za grzechy płynące z nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, i zawierzając mieszkańców Tarnobrzega na czas Wielkiego Postu Najświętszemu Sercu Bożemu. - W duchu zadośćuczynienia uczestnictwem w dzisiejszej Drodze Krzyżowej wołamy do Ciebie: "Przepraszamy Cię, Panie!".

Duszpasterze oraz wierni, powtarzając słowa modlitwy, przepraszali za pijaństwo i nadużywane alkoholu oraz za wszystkie grzechy z nich płynące.

Na zakończenie ks. Adam Marek prosił o łaskę przebaczenia i nawrócenia dla wszystkich ulegających alkoholizmowi, zaś dla osób cierpiących z jego powodu - o otuchę i siły.

Przed udzieleniem wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa na dobre przeżycie Wielkiego Postu ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przypomniał słowa papieża Franciszka z wielkopostnego orędzia. - Obrazowo przedstawił wyjście Pana Jezusa na pustynię po to, aby otworzył nam raj utracony. Nie zmarnujmy tego błogosławionego czasu Wielkiego Postu. Wyjdźmy na pustynię i wyciszmy się wewnętrznie. Niech ta Droga Krzyżowa pozwoli nam rozpoznać, kim jesteśmy i dokąd zmierza nasze życie. A wówczas ten raj utracony przez pierwszych rodziców, odzyskany przez Jezusa Chrystusa, będzie naszym udziałem - podkreślił ks. Biedroń.

W kolejne piątki tarnobrzeskie stacyjne Drogi Krzyżowe odbędą się:

15 marca - parafia pw. Miłosierdzia Bożego na os. Dzików,
22 marca - parafia pw. św. Marii Magdaleny na os. Miechocin,
29 marca - sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej,
5 kwietnia - parafia pw. Chrystusa Króla na os. Przywiśle,
12 kwietnia - parafia pw. św. Barbary na os. Siarkowiec,
19 kwietnia - kaplica zamkowa i park dzikowski.