Rapowali o wyklętych

Renata Domka

publikacja 08.03.2019 09:53

To była wyjątkowa, bo hiphopowa lekcja historii. W Baranowie Sandomierskim wystąpili Tadek Firma Solo i miejscowi raperzy.

Rapowali o wyklętych Rapowali o żołnierzach niezłomnych Tomasz Młyniec

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Baranowie Sandomierskim obchodzony był nietypowo. Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował rapowy koncert.

Wystąpił Tadeusz Polkowski, czyli Tadek Firma Solo z repertuarem poświęconym żołnierzom wyklętym. Artysta przybliżył uczestnikom koncertu szereg sylwetek bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz opowiadał o okolicznościach, w jakich walczyli, ich motywach i kontekście historycznym. Wieczór ten był także okazją do porozmawiania o patriotyzmie i współczesnej sytuacji politycznej.

Koncert gościa poprzedziły występy baranowskich młodych raperów. Z własnymi utworami o tematyce patriotycznej wystąpili Kuba Chwałek-Helek z towarzyszeniem Oli Solarskiej, a także Kacper Smykla-Spooky Wooky Wooky. W ich autorskich utworach znalazły się także lokalne akcenty, dotyczące m.in. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, czy Babci Hani - lasowiaczki Anny Rzeszut.