Miejski konkurs dla młodzieży

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 19.02.2019 14:46

Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Katolicka Szkoła Katolicka w Tarnobrzegu organizują miejski konkurs upamiętniający żołnierzy niezłomnych.

Miejski konkurs dla młodzieży Tarnobrzeski niezłomny - mjr Hieronim Dekutowski. Pomnik na pl. A. Surowieckiego w Tarnobrzegu Marta Woynarowska /Foto Gość

Konkurs "Religijne wychowanie do patriotyzmu" skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych i szkół średnich.

- Chodzi o upamiętnienie żołnierzy niezłomnych poprzez ukazanie ich miłości do ojczyzny oraz poszanowanie wartości religijnych i duchowych - wyjaśnia Iwona Hetnar, zastępca dyrektora KLO. - Ma służyć upowszechnieniu wśród młodzieży wiedzy o historii najnowszej, kształtowaniu ich postaw patriotycznych, a tym samym uwrażliwieniu na przyszłe losy ojczyzny, m.in. poprzez ukazywanie autorytetów. Młodzi ludzie bardzo potrzebują wzorców, które stanowiłyby dla nich drogowskazy życiowe.

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach - literackiej, plastycznej i multimedialnej. Prace literackie mogą być w formie wiersza, eseju lub opracowanych wspomnień kombatanta. W przypadku dwóch ostatnich konieczne jest podanie bibliografii.

W przypadku kategorii plastycznej prace powinny mieć format A3, natomiast co do wyboru techniki organizatorzy pozostawiają uczestnikom całkowitą dowolność.

Prezentacja multimedialna może być przedstawiona w formie filmu (nie dłuższego niż 5-minutowy) lub jako pokaz slajdów nieprzekraczający 25 obrazów. Ponieważ prace będą mieć w przeważającej mierze charakter odtwórczy, czyli zostaną oparte o dostępną literaturę przedmiotu, istniejące zdjęcia, muzykę, dlatego muszą posiadać pełny wykaz wykorzystanych źródeł.

Prace należy złożyć do 5 marca w KLO. Rozstrzygnięcie konkursu, nad którym patronat objęli Zuzanna Kurtyka, wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie IPN, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, nastąpi 15 marca w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

- Pomysł zrodził się z obserwacji młodzieży, która z jednej strony bardzo potrzebuje i poszukuje autentycznych autorytetów, a z drugiej wykazuje spore zainteresowanie historią. W 2014 roku z grupą uczniów uczestniczyliśmy w drugim Krakowskim Marszu Rotmistrza Pileckiego. Mieliśmy wówczas okazję porozmawiać z córką rotmistrza oraz krewnymi gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". Widziałam, jak młodzież chłonęła każde ich słowo, jak zadawali pytania - to było autentyczne zainteresowanie. Dodatkowo wysłuchali opowieści Z. Kurtyki, której mąż ma wiele zasług w wydobyciu z niepamięci postaci żołnierzy niezłomnych. Nie ukrywam, że temat ten jest mi bardzo bliski, sama mocno weszłam w tę tematykę i chciałabym, aby młodzi ludzie znali ten trudny okres w historii naszego narodu - wyjaśnia I. Hetnar.