Ziemia Obiecana

Katarzyna Opioła

publikacja 28.01.2019 10:00

Koncertem "Ziemia Obiecana" nad którym patronat objął Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, zainaugurowano tarnobrzeskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Ziemia Obiecana Występ łódzkich artystów Katarzyna Opioła

W Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Dzikowie z programem „Ziemia Obiecana”, złożonym z pieśni żydowskich, wystąpili absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Aleksandra Nawe - fortepian, kierownik artystyczny i muzyczny, Karolina Benke - sopran, Magdalena Dydo - mezzosopran i Maciej Włodowski - baryton. Publiczność miała okazję wysłuchać religijnych pieśni hebrajskich, jak i popularnych piosenek, m.in.: „Starej piosenki” do słów Juliana Tuwima, „Mein Jidisze Mame” Mariana Hemara, „Rebeki” Andrzeja Własta czy „Kołysanki dla Jaszy” Agnieszki Osieckiej. Nie zabrakło też utworów z musicalu „Skrzypek na dachu”. W programie wykorzystano także fragmenty wiersza Jerzego Ficowskiego „List do Marca Chagalla” oraz myśli Zewa Szepsa w interpretacji Andrzeja Wilgosza. Wyboru tekstów dokonała inicjatorka wydarzenia, Agnieszka Nakielska-Dydo. Natomiast oprawę plastyczną wieczoru przygotowała Aleksandra Leboda, uczennica Zespołu Szkół Społecznych nr 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu pod opieką Piotra Bednarskiego.

Tarnobrzeżanie oczarowani kunsztem artystów nagrodzili występ gorącymi brawami i owacją na stojąco. W kuluarach natomiast nie szczędzili ciepłych słów szczególnie pod adresem Aleksandry Nawe i Magdaleny Dydo. Obie Panie bowiem, pochodzą z Tarnobrzega.

Tarnobrzeg jest jednym, z przeszło 70 miast na Podkarpaciu, które od kilku lat włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku i ma upamiętniać największą tragedię i zbrodnię
w dziejach ludzkości czyli Holokaust.

- Termin obchodów jest nieprzypadkowy. Dzisiaj obchodzimy 74. rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, największego cmentarzyska Żydów w Europie. Uroczystości, które się teraz odbywają, nie tylko na Podkarpaciu, ale w całej Polsce, z jednej strony mają być hołdem złożonym dla ludności żydowskiej, ale także, co jest ważniejsze, mają być swoistym ostrzeżeniem dla ludzkości, aby taka zbrodnia się nie powtórzyła. My, ze swej strony, jako Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, mające w statucie zapisy mówiące między innymi o kultywowaniu pamięci o mieszkańcach miasta, czujemy się w obowiązku, by przypominać dawną społeczność żydowską - mówił Tadeusz Zych, dyrektor muzeum. - Dlatego też 29 stycznia zrealizowane zostaną dwie lekcje muzealne „Elementy kultury żydowskiej w kontekście historii miasta i regionu” i „Drogi Żydów do Polin”. Natomiast o godzinie 12 dla uczczenia tarnobrzeskich Żydów na cmentarzu żydowskim przy ul. M. Dąbrowskiej, złożenie zostaną „Kamienie Pamięci”.