Szantowe kolędowanie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 12.01.2019 22:32

- Trochę wam zazdrościmy tej żeglarskiej kolędy - mówił Sławomir Bielan, wokalista zespołu Drake.

Szantowe kolędowanie Zespół Drake Marta Woynarowska /Foto Gość

W kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu odbyła się już ósma edycja „Żeglarskiej kolędy”, podczas której wystąpił częstochowski zespół Drake, znany już tarnobrzeskiej publiczności, m.in. z występów na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg - Nowa Fala”.

- Wciąż jeszcze przeżywamy czas, w którym cały świat pogrążony jest w nadziei płynącej z przyjścia Bożego Dziecięcia na świat. I w tym pełnym radości okresie spotykamy się po raz kolejny na wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest „Żeglarska kolęda”. Warto zauważyć, iż jest ona bliska Ewangelii, wszak Pan Jezus niejednokrotnie pływał łodzią, był blisko żeglarzy, gdyż wybrał sobie uczniów będących rybakami - zauważył ks. Adam Marek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

Częstochowscy muzycy wykonali głównie własne kompozycje oraz kilka opartych na popularnych piosenkach z repertuaru tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Naturalnie w repertuarze nie mogło zabraknąć polskich kolęd, w tym brawurowo wykonanej „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.

- Jako osobie odpowiedzialnej za wybór formacji, mającej wystąpić na „Żeglarskiej kolędzie”, od początku przyświecała mi myśl, by starać się przybliżyć tarnobrzeskiej publiczności szeroki wachlarz muzyki żeglarskiej - wyjaśniał Tadeusz Gospodarczyk, pomysłodawca wydarzenia i jego współorganizator z ramienia Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - Ten dzisiejszy koncert chciałbym zadedykować mojemu tacie, zmarłemu przed kilkunastoma dniami, który bardzo lubił i co roku przychodził na „Żeglarską kolędę”.

Pomysłu organizowania szantowego kolędowania, jak sami wyznali, pozazdrościli Tarnobrzegowi muzycy z zespołu Drake.

- Być może uda się nam namówić naszych kolegów z Częstochowy i tamtejsze środowisko do zorganizowania i u nas podobnego wydarzenia - mówił Sławomir Bielan. - Dzisiaj zaś dziękujemy bardzo za ciepłe, serdeczne przyjęcie oraz za wsparcie dla naszego przyjaciela, również muzyka szantowego, wymagającego specjalistycznej rehabilitacji, po przebytym udarze mózgu.

Podczas koncertu odbyła się zbiórka datków na leczenie i rehabilitację zaprzyjaźnionego z zespołem muzyka.

Organizatorami koncertu były parafia pw. Chrystusa Króla oraz Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski, które wsparły lokalne instytucje i prywatne firmy

Zespół Drake powstał w 2004 roku, chociaż część jego muzyków z piosnką żeglarską miała do czynienia już od lat 90., kiedy występowali w formacji Sir Francis Drake. Zespół już w pierwszym roku koncertowania odniósł znaczący sukces zwyciężając w na festiwalu „Morskie Opowieści” w Morsku. W następnych dwóch latach zaś zdobywał laury na Shanties w Krakowie oraz na Szantach we Wrocławiu.