Jaki był ten rok?

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 01.01.2019 15:03

Wspominamy najważniejsze wydarzenia z życia naszej diecezji w minionym, 2018 roku.

Jaki był ten rok? Główne obchody jubileuszu 200-lecia diecezji ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Było pobożnie, inspirująco, wspólnotowo.

Styczeń Jaki był ten rok?   Chrystus objawia się każdemu

W ponad dwudziestu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami miast i miejscowości diecezji sandomierskiej, uczestniczyły tysiące osób. Te uliczne jasełka wpisały się na dobre w tradycję naszej diecezji. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Bóg jest dla wszystkich”. Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych mędrców, pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano. W kilku parafiach orszaki zorganizowano po raz pierwszy i cieszyły się one dużą frekwencją. W tym roku podczas orszaków organizowano zbiórkę charytatywną słodyczy i środków czystości dla Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie.

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Jaki był ten rok?   W Radomyślu nad Sanem 21 stycznia odbył się jubileusz misji w ramach obchodzonej 200-lecia diecezji sandomierskiej. Podczas wspólnego spotkania dziękowano za posługę wielu misjonarzy w historii diecezji, modlono się za kapłanów, osoby zakonne i świeckie aktualnie posługujące na misjach oraz o nowe powołania misyjne. Na jubileusz misji przybyły z całej diecezji dziecięce i młodzieżowe grupy kolędników misyjnych, które w okresie bożonarodzeniowym przedstawiały jasełka oraz kwestowały na rzecz misjonarzy. W jubileuszowym spotkaniu wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, bo senior Edward Frankowski oraz zaproszony gość, bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, który wiele lat posługiwał na misjach. Misyjne spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu chóru młodzieży z Ukrainy, która uczy się w tarnobrzeskich szkołach średnich.

Luty

Powołani, posłani i obdarowani

Jaki był ten rok?   W ramach obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej 1 lutego, w wigilię święta Ofiarowania Pańskiego, w sanktuarium na Świętym Krzyżu obchodzono Jubileusz Osób Konsekrowanych. Podczas wspólnego spotkania dziękowano Bogu za posługę sióstr, braci i kapłanów zakonnych w ciągu dwóch wieków istnienia diecezji oraz modlono się o dar świętości życia osób konsekrowanych i liczne powołania zakonne.

Na wspólną modlitwę przybyli siostry, bracia i ojcowie ze wspólnot zakonnych znajdujących się w diecezji. W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszony gość, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Powołanie i służba

Jaki był ten rok?   W Sandomierzu 17 lutego odbył się jubileusz służby zdrowia. W kościele pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata wspólnie dziękowano za posługę osób leczących i posługującym chorym w 200-letniej historii diecezji oraz modlono się w intencji lekarzy, pielęgniarek i osób opiekujących się chorymi.

Na spotkanie przybyły delegacje szpitali, białej służby, ratownictwa medycznego, PCK i placówek medycznych z terenu diecezji. Obecni byli także poseł Marek Kwitek oraz Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. W jubileuszowym dziękczynieniu wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, bo senior Edward Frankowski oraz zaproszony gość, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, który pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski.

Marzec

Prowadzić ku pełni

Jaki był ten rok?   W Sandomierzu 3 marca odbył się jubileusz pracowników oświaty. Na diecezjalny jubileusz przybyli dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz pracownicy oświaty. Obecni byli także Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, Tomasz Pleban, zastępca Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Kształcenia Nauczycieli. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem bp. Edwarda Frankowskiego, ks. dr hab. Andrzeja Kicińskiego z KUL oraz wielu kapłanów, na co dzień katechizujących w szkołach.

Kompendium wiedzy

Z racji obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej podjęto szereg inicjatyw o charakterze religijnym, naukowym, kulturalnym i wydawniczym.

Jedną z nich był Rocznik Diecezji Sandomierskiej. Dzieło to łączy dwie przestrzenie: przeszłości – ukazując historię diecezji sandomierskiej, oraz teraźniejszości – prezentując jej dzisiejszy obraz.

Pierwszy tom ukazuje historię diecezji i poszczególnych parafii. To tu znalazły się informacje wstępne, a więc wezwanie parafii, przynależność administracyjna, adres, telefon, strona internetowa, e-mail. Przy każdej parafii znalazły się dwa zdjęcia. Pierwsze z nich ukazuje zewnętrzną bryłę kościoła, drugie zaś prezentuje wnętrze świątyni bądź jej charakterystyczny element.

Drugi tom Rocznika ma charakter personalny i zawiera sylwetki duchownych.

Służcie Chrystusowi i wspólnocie

Jaki był ten rok?   W bazylice katedralnej w Sandomierzu 18 marca odbył się uroczysty obrzęd błogosławieństwa i posłania nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Po odbyciu formacji duchowej, teologicznej i praktycznej skoncentrowanej wokół sakramentu Eucharystii, 57 kandydatów wyraziło gotowość do podjęcia tej posługi w swoich wspólnotach. Liturgii koncelebrowanej przez kapłanów z parafii pochodzenia kandydatów przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Po homilii kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy wyrazili swoją gotowość do posługi Najświętszej Eucharystii i zostali pobłogosławieni przez biskupa. Po Mszy św. każdy z nadzwyczajnych szafarzy otrzymał dekret uprawniający go do wypełniania tej posługi oraz stosowną legitymację.

Kwiecień

Wizja naszego kapłaństwa

Jaki był ten rok?   W ramach obchodzonej 200-lecia diecezji sandomierskiej 7 kwietnia swój jubileusz świętowali kapłani. Obchody poprzedziły rekolekcje ewangelizacyjne dla księży prowadzone przez grupę Nowej Ewangelizacji w sandomierskim seminarium.

Centralnym momentem dnia była Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza wraz z bpem seniorem Edwardem Frankowskim, którą koncelebrowali kapłani z sandomierskiego seminarium. W modlitwie jubileuszowej uczestniczyli także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

To jest wasz czas

Jaki był ten rok?   Pośród inicjatyw i celebracji związanych z 200-leciem diecezji sandomierskiej, nie mogło zabraknąć jubileuszu wiernych świeckich, który odbył się 21 kwietnia w Sandomierzu. Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego z Torunia, który przed laty współpracował na misjach w Zambii z pochodzącym z diecezji sandomierskiej kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ.

Eucharystię koncelebrował bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z licznymi duszpasterzami. Na wspólnej modlitwie zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń, ruchów katolickich i dekanalnych zespołów synodalnych oraz wielu świeckich z całej diecezji.

Po Mszy św. odbyła się konferencja o roli świeckich. W pierwszym wystąpieniu, historyk i regionalista dr Roman Chyła mówił o apostolacie katolików świeckich na przestrzeni 200 lat diecezji sandomierskiej. W drugim wystąpieniu Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny i prezes KAI, skoncentrował się na zadaniach i roli katolików świeckich we współczesnym świecie.

Historia zapisana w pamiątkach i wspomnieniach

Jaki był ten rok?   Dnia 26 kwietnia otwarto wystawę z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

W Muzeum Diecezjalnym została otwarta ekspozycja poświęcona osobom duchownym i zakonnym diecezji sandomierskiej, oraz ważniejszym wydarzeniom religijnym. Z kolei w Muzeum Okręgowym na Zamku Królewskim zaprezentowano wystawę poświęconą wybitnym przedstawicielom laikatu, którzy żyli i działali na terenie diecezji, bądź z niej pochodzili.

Maj

Jubileusz młodych

Jaki był ten rok?   Od 29 kwietnia do 1 maja odbywało się jubileuszowe Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej. Młodym gościny użyczyły parafie dekanatu Zawichost, zaś spotkania formacyjne odbywały się w trzech kościołach stacyjnych w Dwikozach, Zawichoście i Annopolu.

Jesteście w świecie, by go przemieniać

Jaki był ten rok?   W ramach obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej 5 maja swój jubileusz świętowali ludzie pracy.

Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej, na którą przybyli przedstawiciele zakładów pracy z diecezji, rzemieślnicy zrzeszeni w cechach oraz izbach rzemieślniczych całego regionu, przedstawiciele grup zawodowych oraz związków pracowniczych. Obecni byli także świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Gościem spotkania był abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który w ramach KEP jest przewodniczącym Rady ds. Społecznych oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Majówka na wiślanej fali

Jaki był ten rok?   Niezwykła majówka odbyła się 19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w Sandomierzu. Na zaproszenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza i kapitana statku „Syrenka” Tadeusza Prokopa, na wspólny rejs po Wiśle wyruszyło 170 osób.

Pośród uczestników byli przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta, kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium, młodzież z ruchów duszpasterskich, mieszkańcy Sandomierza, a także grono turystów.

Czerwiec

Jesteście skarbem Kościoła i narodu

Jaki był ten rok?   Jubileuszowe spotkanie rodzin odbyło się 2 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim i połączone było z centralnymi obchodami Roku Rodziny w całym powiecie.

Obchody rozpoczęła Msza św. na stadionie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której przewodniczył bp Jan Wątroba, przewodniczący Komisji ds. Rodziny przy KEP. Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski wraz z licznymi kapłanami.

Po Mszy św. biskupi osobiście złożyli gratulacje wszystkim 128 parom świętującym srebrny jubileusz małżeństwa, wręczając im figurkę Świętej Rodziny oraz specjalny dyplom jubileuszowy.

Rada Miasta uczciła jubileusz diecezji

Jaki był ten rok?   15 czerwca, w przeddzień centralnych obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji, rada miasta podczas 61. uroczystej sesji podjęła uchwałę doceniającą zasługi diecezji w kształtowaniu i rozwoju dziedzictwa religijnego, kulturowego i społecznego Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez obecnych radnych. Jej tekst został przekazany na ręce bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Ziemia mówiąca Bogu TAK

Jaki był ten rok?   Główne obchody jubileuszu 200-lecia diecezji ks. Tomasz Lis /Foto Gość Msza św. odprawiona 16 czerwca w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Na wspólne dziękczynienie do sandomierskiej bazyliki katedralnej przybyło prawie 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele obu izb parlamentarnych, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą świętokrzyskim, władz samorządowych z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

Witraż wiernością malowany

Jaki był ten rok?   Prawie 150 chórzystów, muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, soliści i kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski stworzyli przepiękne widowisko muzyczne, którego premiera odbyła się 30 czerwca, dokładnie 200 lat od wydania bulli papieża Piusa VII, na mocy której utworzono diecezję sandomierską.

Libretto pod tytułem "Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany", które posłużyło do skomponowania oratorium, napisał ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii Strzegom.

Miejscem premierowego wykonania oratorium były ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Niezwykły chór wraz z solistami, który zaprezentował oratorium, utworzyły osoby z kilku chórów działających w diecezji, młodzi z grupy OreMuz oraz ruchów duszpasterskich, wspomagani przez chór Voce Angeli z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej. Partie solowe wykonali: Joanna Wydorska, Aleksandra Gudzio, Karol Lizak, Marcin Wasilewski-Kruk, zaś rolę narratora odegrał Piotr Piecha.

Lipiec

Ruszył remont katedry

Jaki był ten rok?   Rozpoczęły się prace konserwatorskie w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Odnowione zostaną sklepienia oraz nawa główna i dwie nawy boczne zabytkowej świątyni. Rozpoczęcie kolejnego etapu renowacji wczesnogotyckiej świątyni, która jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce i w województwie świętokrzyskim, nastąpiło dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanemu dla projektu, z którym wystąpiła parafia katedralna.

Zakończenie jubileuszowego Jerycha Różańcowego

Jaki był ten rok?   Podsumowanie diecezjalnego Jerycha Różańcowego odbyło się 24 lipca w sanktuarium maryjnym w Radomyślu nad Sanem. Na wspólnej modlitwie zgromadziły się wspólnoty Legionu Maryi, przedstawiciele grup maryjnych oraz innych wspólnot modlitewnych z terenu całej diecezji, które przybyły wraz ze swoimi duszpasterzami.

Spotkanie rozpoczęło czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadzili członkowie grup legionowych. Przez cały rok trwania jubileuszu diecezji Jerycho Różańcowe odbyło się w każdej parafii i wspólnocie zakonnej.

Sierpień

Trzydziesta piąta pielgrzymka na 200-lecie diecezji

Jaki był ten rok?   2 sierpnia dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej. U stóp klasztoru pątników witali bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim oraz rodziny, przyjaciele, kanclerz kurii i niektórzy proboszczowie pielgrzymów. Najmłodszy spośród 1500. pątników miał zaledwie cztery miesiące, a najstarszy 81 lat. Sporą grupę stanowili uczniowie i studenci. Opiekę duchową sprawowało 47 kapłanów diecezjalnych i księża michalici. Wspierali ich klerycy i kilkanaście sióstr zakonnych. Animację zapewniały grupy muzyczne, natomiast nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi.

Wdzięczni za plony

Jaki był ten rok?   Jubileuszowe spotkanie rolników i leśników odbyło się w niedzielę 19 sierpnia w Ulanowie. Wpisało się ono w obchody 200-lecia diecezji sandomierskiej. Było jednocześnie połączone z dożynkami powiatu niżańskiego.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Modlili się także pasterze diecezji, bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski oraz liczni kapłani. Na spotkanie przybyły delegacje ze wszystkich dekanatów, które przywiozły ze sobą zrobione z wielkim artyzmem wieńce. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych różnego szczebla, poczty sztandarowe, flisacy, strażacy ochotnicy i zespoły ludowe.

Wrzesień

Poczujmy się odpowiedzialni za Kościół

Jaki był ten rok?   Kilka tysięcy wiernych z diecezji wzięło udział 8 września w Mszy św., w Sulisławicach, która była zwieńczeniem celebracji, inicjatyw i wydarzeń kulturalnych składających się na roczne obchody jubileuszu diecezji.

Podsumowanie było związane z rozpoczęciem drugiego etapu III Synodu Diecezji Sandomierskiej oraz przekazaniem przedstawicielom wspólnot dekanalnych i duszpasterskich dokumentu roboczego, wypracowanego przez komisje synodalne.

Wzrastamy na ich wierze

Ponad 2 tys. osób wzięło udział dnia 22 września w jubileuszowej pielgrzymce do relikwii patronów diecezji - św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Krakowie oraz bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

Ekumenizm wymaga cierpliwości

Jaki był ten rok?   W dniach 28 i 29 września w klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu odbywało się ogólnopolskie spotkanie ekumeniczne. Pierwszego dnia obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) i Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Obradom współprzewodniczyli: bp Jerzy Samiec, prezes PRE, oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP.

W czasie spotkania przygotowywano projekt Przesłania Kościołów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Omówiono także przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019.

Drugiego dnia członkowie Komisji razem z Radą ds. Ekumenizmu KEP i z referentami ekumenicznymi z całego kraju wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym. We wspólnej modlitwie o jedność chrześcijan, której przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski, wzięli również udział kapłani, siostry zakonne, wierni świeccy, a także ojcowie oblaci i diakoni z seminarium duchownego w Sandomierzu.

Po wspólnej modlitwie odbyło się spotkanie, podczas którego prezydium PRE i przedstawiciele należących do niej Kościołów przedstawili aktualny stan działań ekumenicznych, zatrzymując się na konkretnych kwestiach dotyczących relacji między sobą i z Kościołem katolickim.

Październik

Głosił prawdę w miłości

Jaki był ten rok?   W uroczystość bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji i miasta Sandomierza, w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła odbyło się ostatnie posiedzenie trybunału badającego, na poziomie diecezjalnym, świętość sługi Bożego ks. Wincentego Granata, kapłana diecezji sandomierskiej i rektora KUL.

Uroczystej Mszy św. oraz sesji trybunału przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Notariusze trybunału przedstawili biskupowi ordynariuszowi akta procesowe. Akta oryginalne, po ich opieczętowaniu i zalakowaniu, zostały złożone w Archiwum Diecezji Sandomierskiej. Transumpt procesu w języku polskim i języku włoskim biskup polecił przekazać do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Następnie biskup ordynariusz uroczyście ogłosił, że proces na etapie diecezjalnym został definitywnie zakończony.

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Jaki był ten rok?   Od 15 do 19 października odbyły się Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Podczas czterodniowych spotkań zaplanowano spotkania naukowe, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe i koncerty muzyczne. Dni odbywały się pod honorowym patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Listopad

Dokumenty procesu beatyfikacyjnego ks. W. Granata już w Rzymie

Jaki był ten rok?   Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz 3 listopada przekazał Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dokumenty w sprawie ks. Wincentego Granata.

Po nominacji przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, postulatora procesu na poziomie rzymskim, zwrócił się on z prośbą, aby Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych dokonała oceny ważności procesu i wydała stosowny dokument.

Gotowi służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Jaki był ten rok?   W przeddzień patronalnego święta Chrystusa Króla, 24 listopada, w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Potoku Wielkim spotkali się druhny i druhowie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy przybyli z kilkunastu oddziałów parafialnych z terenu diecezji. Młodzież z miejscowej parafii kilka lat temu reaktywowała działalność w ramach katolickiego stowarzyszenia, którego korzenie sięgają lat przedwojennych.

Po homilii bp Nitkiewicz poświęcił odnowiony przedwojenny sztandar oddziału KSM-u z Potoku Wielkiego. Następnie młodzież odśpiewała hymn stowarzyszenia, a dziewiętnastu kandydatów złożyło uroczyste przyrzeczenie. W wypowiadanym słowie „Gotów!” KSM-owicze przyrzekali „kochać Boga i szerzyć Królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie oraz w swym środowisku, służyć czynnie Kościołowi i Ojczyźnie, kształtować swój umysł, wolę i serce”. Na zakończenie Mszy św. biskup wręczył nominacje trzem osobom na funkcje instruktorów diecezjalnych.

Grudzień

Ekshumacja sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła

Jaki był ten rok?   Po otrzymaniu zezwolenia Stolicy Apostolskiej i zgodnie z przepisami prawa polskiego, 20 grudnia miała miejsce ekshumacja, rozpoznanie i zabezpieczenie doczesnych szczątków sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, który był pochowany na cmentarzu parafialnym w Dzikowcu.

Otwarcie grobu odbyło się pod nadzorem specjalnej komisji kościelno-cywilnej.

Po zakończeniu czynności, doczesne szczątki ks. Sudoła złożono do nowej trumny, którą umieszczono w specjalnym grobowcu w ścianie kościoła parafialnego w Dzikowcu, gdzie przez długie lata sługa Boży pracował jako proboszcz.

Obrzędowi ponownego pogrzebu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zgodnie z zaleceniami prawa kanonicznego, wszystko odbyło się w bardzo wąskim gronie osób i w skromnej formie.