Pomnik Żołnierza Polskiego

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 20.12.2018 16:26

W Staszowie uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający tych, którzy polegli w walce za naszą wolność.

Pomnik Żołnierza Polskiego Pomnik Żołnierza Polskiego w Staszowie Jan Mazanka

Pomnik Żołnierza Polskiego został odsłonięty w Parku Legionów w Staszowie. Monument upamiętnia polskich żołnierzy, pochodzących ze Staszowa, którzy przelali krew na polach bitew w walce o niepodległą Polskę. Inicjatywa budowy pomnika wyszła od mieszkańców i środowisk lokalnych i została wsparta przez samorząd Miasta i Gminy Staszów.

Burmistrz miasta Leszek Kopeć przypominał, że jeszcze rok temu, w tym miejscu stał sowiecki pomnik, a teraz jest nowy monument, upamiętniający tych, którzy walczyli za Ojczyznę. Na pamiątkowej tablicy wspomniani są żołnierze 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów, który w latach 1923-1939 stacjonowali w Staszowie.

W pomniku znalazło się także miejsce na wmurowanie urn z ziemią z pól bitewnych, gdzie przelewali krew „staszowscy żołnierze” oraz cmentarzy, na których zostali pochowani. Będą zamontowane także granitowe tablice poświęcone polskim bohaterom walki o niepodległość.

- Podjęliśmy decyzję, żeby to był panteon, który gromadziłby wszystkie pamiątki, nie tylko po legionistach, ale i innych walczących. Chcemy żeby ta historia żyła - mówi burmistrz Leszek Kopeć.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z: pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego Wiktorem Kowalskim, starostą staszowskim Józefem Żółciakiem, wicestarostą Leszkiem Guzalem, burmistrzem miasta i gminy Staszów Leszkiem Kopciem, zastępca burmistrza Ewą Kondek i przewodniczącym Rady Miejskiej Staszowa Ireneuszem Kwiecjaszem.

Wśród licznie zebranych mieszkańców Staszowa byli także krewni rodzin podoficerów i żołnierzy 1. batalionu, który w dniu 28 sierpnia 1939 roku na zawsze opuścił Staszów, udając się do Sandomierza na następnie na front Wojny Obronnej 1939 roku.

Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli, między innymi żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu. Pomnik poświęcił ks. Szczepan Janas, dziekan staszowski.

Autorem projektu pomnika jest kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. Na postumencie o wymiarach 480 na 350 centymetrów umiejscowiona została w centrum figura żołnierza a po lewej i prawej jego stronie staną betonowe płyty.