Światło, które łączy

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

dodane 16.12.2018 20:50

W Sandomierzu harcerze i zuchy przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju mieszkańcom miasta i diecezji.

Światło, które łączy Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu harcerze z miejscowego Hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi, Marcinowi Piwnikowi, staroście sandomierskiemu, Marcinowi Marcowi, burmistrzowi miasta, przedstawicielom władz okolicznych gmin i mieszkańcom regionu.

W tym roku słowami, które towarzyszą przekazywaniu Światełka Betlejemskiego, jest hasło: „Światło, które łączy”.

- Nasza delegacja, która udała się po betlejemskie światełko, liczyła 168 osób. Harcerze brali udział w trzydniowym zlocie w Zakopanem. Spośród naszych harcerzy 4 osoby udały się w ścisłej delegacji do słowackich skautów, aby od nich odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, by w kolejne dni w sztafecie światła zanieść go naszych miejscowości i instytucji - mówił hm. Czesław Rączkiewicz, komendant sandomierskiego hufca.

Sandomierskie spotkanie harcerzy i zuchów oraz gości rozpoczęło uroczyste wprowadzenie Betlejemskiego Światełka Pokoju do kościoła, gdzie wspólnie modlono się o dar pokoju oraz w intencji druhów i druhen z diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Nitkiewicz, z udziałem ks. Rafała Kułagi, rektora seminarium, oraz ks. Sławomira Brzeskiego, harcerskiego kapelana.

- Święty Jan Chrzciciel mówi dzisiaj do każdego z nas: "Bądź sprawiedliwy, nikogo nie wykorzystuj. Sam dawaj natomiast z siebie wszystko wszystkim, zaczynając od Pana Boga, po człowieka spotkanego pierwszy raz". Wtedy będziemy jak to betlejemskie światełko, które niesie tyle dobra. Życie dla innych jest naprawdę piękne - mówił w homilii bp Nitkiewicz.

Na zakończenie Mszy św. komendant Rączkiewicz podziękował harcerzom i wychowawcom za całoroczną pracę oraz złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Po Eucharystii biskup poświęcił opłatki, które harcerze zabrali do swoich hufców i drużyn, aby podzielić się nimi podczas harcerskich wigilii. Następnie druhowie i zuchy oraz mieszkańcy miasta odbierali z rąk harcerzy ogień z Betlejem, aby zanieść go w swoje środowiska i do swoich rodzin wraz z przesłaniem pokoju, jakie niesie narodzenie Bożego Syna.

W tym roku Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Polski już po raz 28. W sandomierskim spotkaniu wzięli udział harcerze i zuchy z Annopola, Gościeradowa, Dwikóz, Kleczanowa, Liśnika Dużego, Samborca, Chobrzan, Gór Wysokich oraz Sandomierza.