Szachy ze św. Mikołajem

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

dodane 08.12.2018 12:51

Ponad 60 młodych zawodników wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym przez Klub Szachowy "Hetman" w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Szachy ze św. Mikołajem Turniej szachowy w Ostrowcu Świętokrzyskim ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Do zawodów zgłosiło się ponad 60 zawodników niezrzeszonych w klubach szachowych oraz nasi zawodnicy z klubu „Hetman”. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, do lat 10 i do lat 18. Takie turnieje są formą propagowania gry w szachy, sprawdzianem dla młodych zawodników i świetną zabawą. Jak można było zobaczyć, emocje udzielały się bardziej rodzicom niż młodym zawodnikom - podkreślał Jarosław Choina, wiceprezes Stowarzyszenia Szachowego Hetman organizatora zawodów.

Turniej odbywał się w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Podczas rozgrywania kolejnych partii młodym zawodnikom towarzyszył św. Mikołaj, który zadbał także o ciekawe i atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników turnieju. - System szwajcarski jest swego rodzaju piramidą, gdzie zwycięzca danej partii gra ze zwycięzcą innego pojedynku, a zawodnik, który poległ, staje naprzeciw szachisty, który także przegrał swoją ostatnią partię. W ten sposób dążymy do wyłonienia najlepszego zawodnika. Każdy zawodnik ma 10 minut na rozegranie partii. Jeśli jego czas upłynie szybciej niż czas przeciwnika, mimo lepszej sytuacji na szachownicy niestety przegrywa partię – dodaje pan Jarosław.

Wyniki turnieju:

W grupie do lat 8 wzięło udział 28 zawodników.

Miejsce I - Franciszek Wiśniewski

Miejsce II - Wiktor Wareliś

Miejsce III - Paweł Giemza

Najmłodszą zawodniczką była Zofia Wiśniewska, a najmłodszym zawodnikiem Bartłomiej Kateusz.

W grupie do lat 10 brało udział 17 zawodników.

Miejsce I - Kateusz Maciej

Miejsce II - Kaleta Jan

Miejsce III - Bogucki Maksymilian

W tej grupie najlepszą szachistką okazała się Wiktoria Celińska.

W grupie do lat 10 brało udział 16 osób.

Miejsce I - Choina Jan

Miejsce II - Okręt Wojciech

Miejsce III - Nowocień Alan

W tej grupie najlepszą szachistką okazała się Emilia Sieniek.

- Taki szachowy turniej to nie tylko zabawa i okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, jest to także wspaniały czas, który dzieci i rodzice spędzają razem. Gra w szachy nie tylko rozwija myślenie i uczy koncentracji, ale pozwala też nawiązać relacje z innymi. Podczas gry często 5-latek gra z 18-latkiem, przeżywają podobne sytuacje stresowe, szukają sposobu ich rozwiązania. Tutaj młode osoby uczą się radzić sobie z porażką, ale także tego, jak przeżywać radość zwycięstwa z poszanowaniem przeciwnika. Myślę, że to także ważny czas dla rodziców, by być razem z dzieckiem, wspierać je, gdy jest mu trudno, i cieszyć się razem z nim ze zwycięstwa - podkreślała Anna Choina, prezes Zarządu Stowarzyszenia Szachowego Hetman.

Na zakończenie turnieju św. Mikołaj, który towarzyszył graczom, wręczył puchary, dyplomy i nagrody.

Podczas trwania turnieju każdy z zawodników mógł posilić się słodką niespodzianką przygotowaną przez organizatorów.