Wrzutnia na książki

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 29.11.2018 19:06

Od dzisiaj w tarnobrzeskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej można oddawać książki przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia.

Wrzutnia na książki Książki można oddać do takiego kontenera Marta Woynarowska /Foto Gość

Biblioteka wychodząc naprzeciw czytelnikom ustawiła przed budynkiem głównym przy ul. Szerokiej tzw. wrzutnię, czyli metalowy kontener, do którego będzie można wrzucać wypożyczone książki, bez konieczności odwiedzin wypożyczalni.

- Jest to nasz ukłon w stronę czytelników, którzy pracują lub mają inne zajęcia w godzinach otwarcia biblioteki. Utrudnia to czasami oddanie książek. Wrzutnia ma im to ułatwić, ponieważ można z niej korzystać codziennie, w niedziele, święta przez całą dobę. Została bowiem ustawiona na zewnątrz budynku. Naturalnie objęta jest monitoringiem, dzięki temu możemy śledzić każdy ruch potencjalnego czytelnika - wyjaśnia Stanisława Mazur, dyrektor MBP im. dr. Michała Marczaka. - I co bardzo istotne, można do niej oddać tylko książki wypożyczone w bibliotece głównej.

Wrzutnia będzie opróżniana dwa razy w ciągu dnia, a wyjęte książki trafią następnie do wypożyczalni, gdzie pracownicy wprowadzą je do systemu, odnotowując zwrot na koncie czytelnika. Kontener stanął przed biblioteką główną, posiada ona bowiem najwięcej czytelników, jak i wypożyczeń. Dyrektor placówki nie wyklucza jednak wprowadzenia tego samego rozwiązania w największych filiach, posiadających parę tysięcy korzystających. - Wrzutnia została udostępniona dzisiaj, dlatego przez jakiś czas będziemy testować jej przydatność. Jeśli okaże się celnym strzałem, wówczas być może kolejne kontenery pojawią się również na os. Serbinów, Siarkowiec - dodaje S. Mazur.

Jak zaznaczyła dyrektor tarnobrzeskiej książnicy w regulaminie wypożyczeń nie zaszły w związku z wprowadzeniem nowego rozwiązania żadne zmiany. Zatem nadal za przetrzymanie książki czytelnik będzie musiał uiścić naliczoną karę.

Wrzutnia przy tarnobrzeskiej bibliotece nie jest nowością. Rozwiązanie to stosuje z powodzeniem wiele bibliotek w Polsce. W województwie podkarpackim wprowadziły je biblioteka w Kolbuszowej oraz wojewódzka w Rzeszowie. W przypadku nowo budowanych bibliotek wrzutnie to w pełni skomputeryzowany i zmechanizowany system, który nie tylko przesyła książki do magazynów, ale również rejestruje na koncie czytelnika ich zwrot.