Wandale zniszczyli 22 figury świętych

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

dodane 27.11.2018 12:51

Nieznani sprawcy zdewastowali "Aleję świętych" przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska.

Wandale zniszczyli 22 figury świętych Zdewastowane figury w parafii Zarzecze Andrzej Capiga /Foto Gość

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 25 listopada, między godziną 18.00 a 20.20.

- Zatelefonował do mnie jeden z parafian i powiedział, że ktoś zniszczył figury znajdujące się przy naszym kościele - mówi ks. Jan Rokosz, proboszcz parafii.

Posagi były tam zaledwie dwa tygodnie. Z okazji obchodzonej 100. rocznicy odzyskania niepodległości proboszcz wraz z parafianami postanowili ufundować i ustawić w świątyni oraz w jej otoczeniu 28 figur świętych. 23 posągi stanęły w "Alei świętych" czyli przy drodze prowadzącej do kościoła.

- Zostały poświęcone 11 listopada, a w niedzielę 25 listopada 22 figury zostały kompletnie zniszczone – powiedział nam ks. Jan Rokosz.

Przybyła na miejsce policja zabezpieczyła ślady przestępstwa. Użyła psa tropiącego, obecnie sprawdza monitoring.

Figury były zrobione z żywicy epoksydowej. Sprawcy musieli użyć metalowych prętów lub innych twardych narzędzi, by je zniszczyć.

- Cała parafia jest poruszona tym aktem wandalizmu. Jest to bardzo smutne, że „Aleja świętych” zbudowana przez całą wspólnotę została zniszczona. Nam pozostaje modlitwa o opamiętanie i przebłaganie za ten grzech - dodaje proboszcz.

Policja prosi o pomoc ewentualnych świadków tego czynu lub osoby, które widziały jakieś podejrzanych, którzy kręcili się w okolicy kościoła wieczorem 25 listopada o zgłaszanie się na komendę policji w Nisku.