Cenią sobie życie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

dodane 15.11.2018 13:10

- Występy, takie jak dzisiejszy, z udziałem dzieci i młodzieży, ogromnie mnie wzruszają. Mogłabym je oglądać codziennie - wyznała pani Wanda.

Cenią sobie życie Występ dzieci z Przedszkola nr 13 Marta Woynarowska /Foto Gość

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się już trzecia edycja przedsięwzięcia „Pomost serc”, tym razem do dopiskiem „dla Niepodległej”, będącym ukłonem dla 100. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Parogodzinna impreza, w trakcie której na scenie z występami artystycznymi prezentowały się przedszkolaki, dzieci i młodzież z tarnobrzeskich szkół, skierowana była do starszych mieszkańców Tarnobrzega, z okazji obchodów Dnia Seniora. Na widowni zasiedli uczestnicy Domu Dziennego Pobytu, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejskiej Rady Seniorów, a także podopieczni warsztatów terapii zajęciowej oraz placówek opiekuńczych.

- „Pomost serc” to impreza będąca wspólnym przedsięwzięciem łączącym seniorów i osoby niepełnosprawne z licznym gronem wolontariuszy i przyjaciół, którym na sercu leży dobro starszych. Za piękną sprawę można uznać fakt, że dzisiaj jesteśmy tu na sali TDK wszyscy razem, tworząc jedność - mówiła Barbara Zych, inicjatorka wydarzenia, kierownik Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Tarnobrzegu. - Dzisiaj oprócz występów dzieci, młodzieży oraz dorosłych, jest możliwość zbadania wzorku, słuchu, zmierzenia ciśnienia tętniczego oraz uzyskania porad dotyczących diet i zdrowego odżywiania, a także samego wyglądu, czyli porady kosmetyczne. Dzisiejsi seniorzy to osoby aktywne, dbające o swój wygląd, zdrowie. Niemniej nadal funkcjonuje pewna grupa seniorów zależnych, wymagających wsparcia ze strony innych.

Z pewnością w gronie seniorów mocno aktywnych jest pani Wanda, uczestniczka Domu Dziennego Pobytu. - Od dzieciństwa uwielbiam śpiewać, tańczyć, nie tylko podczas jakiś imprez, zabaw, ale także w domu. Codziennie rano przez kilka minut tańczę, traktując to jako poranną gimnastykę. Ruch jest w każdym wieku ważny, a zwłaszcza w nieco starszym, bo pozwala zachować dobra kondycję i sprawność fizyczną. Dzisiejszy koncert bardzo mnie wzruszył, ponieważ na scenie zaprezentowały się dzieci, które zawsze wywołują u mnie łzy. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim organizatorom za te piękne chwile - zwierzała się pani Wanda. - One dodatkowo sprawiają, że starość może być radosna.

Na akceptację swego wieku i upływających lat zwrócił również uwagę ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego, jeden z zaproszonych gości, przytaczając słowa św. Jana Pawła II, w których pisał: „ Mimo ograniczeń mego wieku, bardzo cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć. Starość to zadanie, a wiemy, że zadanie zawsze kojarzy się z aktywnością z poczuciem sensu życia”.

- Pragnę zatem, odwołując się do myśli papieża, życzyć wszystkim seniorom, abyście umieli cenić swoje życie, cieszyć się nim i traktowali je jako powołanie, czyli zadanie do odrobienia - zwrócił się do wszystkich zgromadzonych ks. Adam Marek.

W tegorocznych występach przeważały treści patriotyczne, odwołujące się do historii Polski i wydarzeń sprzed stu lat. Największe wzruszenie i aplauz publiczności wzbudziła prezentacja podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego ze swymi opiekunami.